Rozbity gang złodziei - kradli głównie japońskie, koreańskie i niemieckie auta
Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że rozbicie grupy działającej w Warszawie i jej najbliższej okolicy, było możliwe dzięki wielomiesięcznej współpracy policjantów z warszawskiego CBŚP i wydziału do walki z przestępczością samochodową Komendy Stołecznej Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
"Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie gangu włamywali się do samochodów różnych marek, głównie japońskich, koreańskich i niemieckich, następnie kradli je i legalizowali po usunięciu znaków identyfikacyjnych lub sprzedawali na części" - tłumaczyła policjantka.
Samochody były kradzione głównie z niestrzeżonych parkingów oraz prywatnych posesji. Członkowie gangu do kradzieży używali specjalistycznych narzędzi elektronicznych. "Po kradzieży pojazd trafiał do dziupli, gdzie usuwano numery VIN oraz demontowano samochód na części" - podkreśliła.
Policjanci CBŚP i KSP swoją akcję wymierzoną w grupę przeprowadzili w woj. mazowieckim, podczas której zatrzymali 11 osób. Wśród nich był m.in. 49-letni Paweł W., ps. Waler - mieszkaniec powiatu wyszkowskiego w przeszłości karany za kradzieże pojazdów.
"Podczas akcji funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli m.in. 2 zagłuszarki GPS, podzespoły i części samochodowe oraz 7 pojazdów wartych ponad 600 tys. zł, które zostaną poddane badaniom przez biegłego czy nie ingerowano w pola numeryczne cech identyfikacyjnych części tych samochodów" - wyliczyła rzeczniczka CBŚP.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. "Przedstawiono im zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, paserstwa, czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Łącznie 11 zatrzymanym przedstawiono 30 zarzutów" - poinformował PAP prokurator Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
"Postanowieniem Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa troje z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego" - dodał prokurator.
Rzeczniczka CBŚP podkreśliła, że jest to kolejny sukces nieetatowego zespołu powołanego przez Komendanta Głównego Policji, w skład którego wchodzą policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji i z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji.
"Zadaniem policyjnego zespołu jest rozpoznawanie działalności zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się szeroko rozumianą przestępczością samochodową oraz ograniczenie skali tego zjawiska na terenie garnizonu stołecznego" - podała podinsp. Iwona Jurkiewicz. (PAP)
autor: Bartłomiej Figaj
bf/ jann/