kategoria: Na Sygnale
25 maj 2023

Sejmowe komisje poparły projekt ustawy dotyczący zastrzegania numeru PESEL

zdjęcie: Sejmowe komisje poparły projekt ustawy dotyczący zastrzegania numeru PESEL / fot. PAP
fot. PAP
Sejmowe komisje poparły w czwartek projekt ustawy dotyczący zastrzegania numeru PESEL, którego celem jest ograniczanie skutków kradzieży tożsamości. Chodzi o ochronę obywateli przed zaciąganiem na ich dane przez oszustów np. kredytów.
REKLAMA

Za przyjęciem rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości z poprawkami o charakterze legislacyjnym byli wszyscy głosujący posłowie połączonych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Na komisjach podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Lewandowski podkreślił, że celem projektu ustawy jest umożliwienia posiadaczom numeru PESEL zastrzegania go w rejestrze. W efekcie - jak wskazał - obywatele będą chronieni przed zaciąganiem na ich dane przez oszustów zobowiązań finansowych, takich jak kredyt i pożyczka, czy też przed wydaniem przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne duplikatów ich kart SIM.

Projekt przewiduje, że obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy mimo istniejącego zastrzeżenia numeru PESEL. Lewandowski tłumaczył, że podmioty jak banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.

Weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL będzie też konieczna w przypadku wypłat gotówki, które pojedynczo lub jako suma wypłat dokonanych w danym dniu w placówce bankowej jednego dnia będą przekraczać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. W przypadku zastrzeżenia numeru PESEL wypłata będzie możliwa po upływie 12 godzin od złożenia przez posiadacza rachunku dyspozycji wypłaty gotówkowej, nawet jeśli zastrzeżenie zostanie cofnięte.

Lewandowski tłumaczył, że zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL będzie mógł dokonać każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL za pomocą e-usługi, aplikacji mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy.

Połączone komisje nad projektem pracowały już w środę, ale posiedzenie zostało odroczone na czwartek z powodu zgłoszonej przez rząd autopoprawki, która ma znieść bariery biurokratyczne związane z obsługą kierowców i właścicieli pojazdów.

Jak powiedział w środę w trakcie pierwszego czytania wiceszef cyfryzacji Paweł Lewandowski, proponowane zmiany obejmą m.in. przyspieszenie zwrotu prawa jazdy kierowcom w przypadku umorzenia postępowania administracyjnego bez konieczności angażowania organów samorządu.

Autopoprawka umożliwi także zniesienie obowiązku zgłoszenia nabycia pojazdu oraz uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych z tym związanych i określi sztywną wysokości kary pieniężnej za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu oraz zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Obecnie wysokość kary musi mieścić się w widełkach od 200 do 1000 zł. Poprawka wprowadza karę w wysokości 500 zł dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu oraz 250 zł dla właściciela pojazdu zarejestrowanego, który nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu.

Autopoprawka zniesie również obowiązek oklejania szyby pojazdu nalepkami uprawniającymi do wjazdu do strefy czystego transportu.

Lewandowski podkreślił, że autopoprawka umożliwi również "uporządkowanie stanu prawnego pojazdów, które faktycznie już nie istnieją i nie poruszają się po drogach, co uchroni obywateli przed postępowaniami za brak ubezpieczenia OC".

Projektowane przepisy mają również ułatwić zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego "poprzez umożliwienie jego elektronicznego zwrotu na stacji kontroli pojazdów, a nie jak obecnie u starosty, po fizycznym odbiorze dokumentu".

Autopoprawka ma także ułatwić dostęp obywateli do informacji zgromadzonych w ogólnopolskiej bazie danych o umowach ubezpieczeń komunikacyjnych prowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w tym w aplikacji mObywatel. Pozwoli to uczestnikom wypadku czy kolizji na natychmiastowe sprawdzenie umów ubezpieczeniowych uczestników zdarzenia.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk

agzi/ mchom/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
27.9°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-16 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
Centrum Zarządzania Światem,...
wstęp biletowany