Służby zlikwidowały tytoniową grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów do krajów UE
Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że według ustaleń śledczych grupa przestępcza działała od 2015 roku nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. "W związku z tym, że wszystko wskazywało na to, że grupa ma charakter międzynarodowy śledczy nawiązali ścisłą współpracę z brytyjską służbą HM Revenue & Customs" - wyjaśniła policjantka.
"Według śledczych członkowie grupy zajmowali się przemytem wyrobów tytoniowych z Polski do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Nielegalne papierosy były produkowane w Polsce lub przemycane z Białorusi. Następnie, za pośrednictwem zarejestrowanych w tym celu firm transportowych papierosy były przemycane do innych krajów" - podkreśliła.
"W wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej straty Skarbu Państwa z tytułu nie uiszczenia podatku akcyzowego i podatku VAT oszacowano na około 200 mln zł" - dodała rzeczniczka CBŚP.
Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej st. rachm. Justyna Pasieczyńska poinformowała PAP, że w ostatnim czasie funkcjonariusze mazowieckiego KAS przy współpracy z lubelskim i gdańskim CBŚP przeszukali 47 domów, mieszkań, biur i innych obiektów w woj. lubelskim, lubuskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i podlaskim. "Produkowano tam oraz przechowywano i dystrybuowano papierosy i tytoń bez polskich znaków akcyzy" - podała Pasieczyńska.
"Funkcjonariusze znaleźli ponad 2 tony tytoniu i prawie 13 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalne papierosy były produkowane w Polsce lub przemycane z Białorusi. Zabezpieczyli też maszyny do produkcji, paczkowania i foliowania papierosów i komponenty do ich produkcji oraz laptopy, telefony komórkowe, samochody i dokumentację" - wyliczyła rzeczniczka szefa KAS.
Podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 25 osób, które zostały doprowadzone do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jeden z mężczyzn usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Kolejne zarzuty dotyczą m.in. popełnienia przestępstw skarbowych związanych z obrotem, wewnątrzwspólnotowymi dostawami oraz eksportem wyrobów tytoniowych, od których na terenie Polski nie został zapłacony podatek akcyzowy i podatek VAT" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
"Ponadto członkowi rodziny jednego z podejrzanych przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy w kwocie 1,3 miliona złotych oraz utrudniania postępowania. Podejrzana w trakcie przeszukania próbowała ukryć przechowywane pieniądze w kwocie 1,3 miliona złotych uzyskane z przestępstw skarbowych" - przekazała PK.
"Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki i ukrycia się podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 10 osób. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania wobec 10 podejrzanych. Wobec pozostałych osób, które uczestniczyły w wewnątrzwspólnotowych dostawach wyrobów tytoniowych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju" - dodała PK.
Jak podkreślili śledczych, dotychczas w toku tego śledztwa prokurator przedstawił już zarzuty 46 osobom. Za zarzucane im czyny może grozić do 10 lat więzienia.
Dodatkowo śledczy zapewnili, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.(PAP)
autor: Bartłomiej Figaj
bf/ mark/
