Tragiczne w skutkach burze w Tatrach

Dziś wczesnym popołudniem nad Tatrami przeszła nagła i gwałtowna burza. W okolicy Giewontu, w wyniku uderzenia pioruna, zginęło 5 osób. Cztery z nich po stronie polskiej, jedna zaś po stronie słowackiej. Wiele osób zostało rannych. Duża część z nich odniosła bardzo poważne obrażenia. Wyładowania atmosferyczne miały miejsce także w innych rejonach Tatr.
REKLAMA
"Po uderzeniu pioruna latały głazy, takie jak pięść i większe, w promieniu 100 metrów to się rozprysło" - powiedział w rozmowie z Maciejem Pałahickim, dziennikarzem RMF FM, przewodnik tatrzański, który był naocznym świadkiem dramatycznych wydarzeń w okolicach Giewontu. "Z daleka było słychać grzmoty i ludzie jeszcze szli do góry" – podkreślił.

W akcji ratowniczej uczestniczyło około 70 strażaków. Z pomocą ruszyli także GOPR-owcy z grupy podhalańskiej. Ratownicy mieli również do dyspozycji 4 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak podaje RMF FM, tylko do szpitala w Zakopanem trafiło 89 rannych. Wielu innych trafiło do szpitali między innymi w Myślenicach, Nowych Targu, w Suchej Beskidzkiej oraz do kilku w Krakowie.

Powołano sztab kryzysowy

W celu poradzenia sobie ze skutkami tego tragicznego wydarzenia powołano sztab kryzysowy. Dołączył do niego wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Na miejsce udał się również premier Mateusz Morawiecki.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały, że do odwołania zamknięty został szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont. Szlak i sztuczne ułatwienia po dzisiejszej burzy wymagają przeglądu.

Uruchomiono infolinię w związku z tragicznymi wydarzeniami w Tatrach 18 2012 71 00

Źródło:
RMF FM

Więcej w serwisie rmf24.pl

Opracowanie:
Redakcja Twoje-Miasto.pl
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-10-07 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 14:30
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany