12 luty 2024

W Płocku ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe

zdjęcie: W Płocku ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe / fot. PAP
fot. PAP
W związku z przyborem Wisły w niedzielę wieczorem ogłoszono w Płocku pogotowie przeciwpowodziowe. Mieszkańców i pracodawców zobowiązano do zabezpieczenia przed zatopieniem, lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią, substancji zagrażających środowisku.
REKLAMA

"W związku z wysokim stanem wody w rzece Wiśle i koniecznością podjęcia działań mających na celu zminimalizowanie skutków potencjalnego zagrożenia powodziowego prezydent Andrzej Nowakowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla miasta Płocka" - podał w niedzielę wieczorem Urząd Miasta. Jak zaznaczono w komunikacie, pogotowie przeciwpowodziowe będzie obowiązywało do odwołania.

"Mieszkańców i pracodawców zobowiązuje się do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku" - zaapelowano w informacji Urzędu Miasta.

W niedzielę wieczorem poziom Wisły w rejonie Płocka wynosił na wodowskazach: Płock-Borowiczki - 314 cm przy stanie ostrzegawczym 315 cm, Płock-Grabówka – 745 cm przy stanie ostrzegawczym 740 cm, Płock-Orlen – 632 cm przy stanie ostrzegawczym 670 cm oraz Płock-brama przeciwpowodziowa – 187 cm przy stanie ostrzegawczym 210 cm.

Wcześniej, przed ogłoszeniem pogotowia przeciwpowodziowego w Płocku, kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle dotarła do powiatu płockiego, gdzie obowiązuje alarm przeciwpowodziowy - w tym w rejon miejscowości Wykowo i Kępa Polska. W Wykowie, położonym powyżej Płocka, rzeka osiagnęła w tym czasie 496 cm, czyli 66 cm ponad stan alarmowy.

W niedzielę wieczorem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił z kolei 567 cm, czyli 17 cm powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej było to 522 cm, czyli 22 cm ponad stan alarmu - wcześniej prognozowano, że w czasie przejścia fali kulminacyjnej poziom wody może być tam wyższy i przekroczyć stan alarmowy mniej więcej o 30 cm.

W związku z przyborem Wisły w powiecie płockim, co spowodowane jest spływaniem wód opadowo-roztopowych z górnego jej biegu, alarm przeciwpowodziowy obowiązuje do odwołania dla miast i gmin: Wyszogród, Bodzanów i Gąbin oraz gmin Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. Sytuacja na rzece jest tam na bieżąco monitorowana.

Wezbranie Wisły w powiecie płockim miało już miejsce w ostatnim czasie. Ogłoszono wówczas pogotowie przeciwpowodziowe dla siedmiu gmin położonych nad rzeką - obowiązywało ono od 30 stycznia do 7 lutego. Poziom wody przekroczył wtedy stany ostrzegawcze w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej o ponad 30 do 40 cm, nie przekroczył jednak na tych wodowskazach stanów alarmu.

Obserwowany na przełomie stycznia i lutego podwyższony poziom Wisły nie spowodował konieczności wprowadzenia pogotowia przeciwopowodziwego w samym Płocku. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ jm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
6.2°C
wschód słońca: 06:18
zachód słońca: 17:17
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-03-02 11:15
miejsce
Dom Sztuki, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-02 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-02 15:00
miejsce
Bazar Klub, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-02 15:30
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany