kategoria: Na Sygnale
23 maj 2023

Włosi na razie nie zgłosili potrzeby pomocy od polskich strażaków, ale strażacy są w gotowości

zdjęcie: Włosi na razie nie zgłosili potrzeby pomocy od polskich strażaków, ale strażacy są w gotowości / pixabay/4189271
Włosi na razie nie zgłosili potrzeby pomocy od polskich strażaków. Nasze siły będą potrzebne, gdy powódź ustąpi i gdy trzeba będzie porządkować teren - powiedział we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Dodał, że polska straż pożarna jest w gotowości, a strażacy są na najwyższym, światowym poziomie.
REKLAMA

Wiceszef MSWiA zapytany o zmagania Włochów z powodzią i pomoc polskich strażaków podkreślił, że Włosi na razie nie zgłosili takiej potrzeby. "Wynika to prawdopodobnie z ich oceny sytuacji. Nasze siły będą potrzebne, kiedy powódź ustąpi i trzeba będzie porządkować teren, bo pompy wielkogabarytowe, które mamy ogromnej wydajności wówczas mogą być wykorzystywane" - powiedział na antenie radiowej Trójki Wąsik.

Zaznaczył też, że polscy strażacy są w gotowości. "Mamy straż pożarną na najwyższym światowym poziomie. Ja jestem dumny z polskich formacji, zarówno zawodowych, jak i ochotniczych, bo przecież większa część straży pożarnej, to są formacje ochotnicze. Dzięki temu, że mamy tak sprawne formacje ochotnicze, to Państwowa Straż Pożarna może sobie pozwolić, żeby wysłać misję np. na Haiti albo do Turcji, czy do Włoch teraz" - mówił wiceszef MSWiA.

Dodał, że kiedy pojawi się sygnał ze strony Włoch dotyczący pomocy, to strażacy w ciągu kilku godzin będą gotowi do wyjazdu. "Nie polecimy. Mamy plan, by samochodami przetransportować sprzęt. To nie jest sytuacja, gdzie pomoc musi być tu i teraz, natychmiast. W sytuacji powodzi pomaga się usunąć skutki" - stwierdził.

PSP informowała w niedzielę, że Polska zaoferowała Włochom pomoc w walce z powodzią w postaci modułu ratowniczego złożonego z 44 ratowników, 19 pojazdów oraz pomp wysokiej wydajności.

Włosi wciąż walczą ze skutkami kataklizmu. Nadal trudna sytuacja panuje w rejonie Rawenny, gdzie zniszczeniu uległy trzy tysiące budynków. Mimo poprawy pogody i prognozowanego obniżenia poziomu rzek także we wtorek w Emilii- Romanii będzie obowiązywał czerwony, najwyższy stopień alarmu pogodowego. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

akuz/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
26°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-16 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany