Apartamentowce psują rynek najmu?

Zdaniem części samorządowców turyści zawyżają ceny mieszkań oraz obniżają standard życia stałym mieszkańcom.
Koronawirus
mazowieckie
7760
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Najem krótkoterminowy coraz bardziej doskwiera mieszkańcom polskich kurortów oraz dużych miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Gdańska, Sopotu, Kołobrzegu czy Zakopanego. I chociaż ich włodarze  widzą zalety najmu, to domagają się ucywilizowania rynku.

Zysk nie dla wszystkich

– Najwięcej problemów nastręcza najem krótkoterminowy w budynkach, w których mieszkają również stali lokatorzy – mówi Grzegorz Sokoliński, były burmistrz Szklarskiej Poręby.

– Komfort życia tych ostatnich zdecydowanie pogarsza się. Imprezy do białego rana, hałas, śmiecenie, często są na porządku dziennym. W miejscowościach wypoczynkowych, takich jak np. Szklarska Poręba, problemów przysparzają głównie tzw. apartamentowce, czyli obiekty z apartamentami do wynajęcia. Przybywa ich w zawrotnym tempie. Dla osób, które kupują w nich mieszkania, to forma lokaty. Nie są na ogół związani z miejscowością, w której znajdują się takie mieszkania, tylko żyją  setki kilometrów dalej. Nie płacą podatku od najmu, choć powinni. Urzędy skarbowe są bezsilne, bo jak udowodnić, że taka osoba wynajmuje lokal i nie płaci daniny z tego tytułu? Nikt przecież nie będzie stał miesiącami na klatce schodowej i sprawdzał. Dla właścicieli lokalnych pensjonatów i hoteli to nieuczciwa konkurencja. Uczciwie płacą podatki i ich koszty są o wiele wyższe – wyjaśnia Grzegorz Sokoliński.

Więcej Rzeczpospolita Życie Regionów:
https://regiony.rp.pl/newsletter/20418-apartamentowce-psuja-rynek-najmu
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
7760
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Stawki 2a
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Ośrodek kultury ARSUS, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:30
miejsce
Hala Transcolor - Hala 1,...
wstęp biletowany