Domy jednorodzinne zawsze będą w cenie

W Warszawie osoba zainteresowana kupnem domu jednorodzinnego ma do przejrzenia 870 ofert sprzedaży. Na pozostałych głównych rynkach nieruchomości również nie brakuje domów wolnostojących na sprzedaż. Ile trzeba przeznaczyć na zakup willi w stolicy i jak kształtują się pozostałe ceny domków jednorodzinnych?
REKLAMA
Dom jednorodzinny do wzięcia

W Krakowie na amatorów tego typu nieruchomości czeka o przeszło połowę mniej domów na sprzedaż niż w stolicy – 414. We Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku liczba wystawionych na sprzedaż wolnostojących nieruchomości wynosi odpowiednio 370, 246, 191. Zdecydowanie jest więc w czym przebierać. Podaż domów wolnostojących na sprzedaż jest jednak bardzo zróżnicowana, co widać chociażby po rozpiętości cenowej ofert sprzedaży. W Warszawie najdroższy dom obecnie wyceniany jest na, bagatela, 13,5 mln zł.

Najdroższe i najtańsze domy wolnostojące na sprzedaż

Kupno domu nie musi jednak koniecznie oznaczać dysponowania takimi bajońskimi sumami. Najtańszy dom w stolicy to wydatek rzędu 390 tys. zł. Różnica w cenie wynika z powierzchni samych domów oraz przylegających do nich działek, lokalizacji i oczywiście standardu. Ten pierwszy to usytuowana na Żoliborzu Oficerskim willa z wyższej półki, gotowa od ręki na przyjęcie nowych mieszkańców. Z kolei ta najtańsza nieruchomość to parterowy dom na Wawrze, składający się z jedynie dwóch pokoi, zdecydowanie do remontu.

Ceny domów jednorodzinnych nie są sobie równe

Podobny rozrzut cen widoczny jest w pozostałych czterech miastach. Najtańszy dom w tym gronie można kupić w Gdańsku. Za 259 tys. zł można dostać, 3-pokojowy dom o powierzchni 50 mkw. w dzielnicy Gdańsk-Olszynka. W Gdańsku znajduje się jednak również drugi najdroższy, po Warszawie dom. Na Jelitkowie na chętnych czeka 2-piętrowa nieruchomość z 2016 roku, o powierzchni ponad 519 mkw., warta równe 11 mln zł.

Wybrane oferty sprzedaży wolnostojących domów jednorodzinnych

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

Co z domami szeregowymi?

Jednym z głównych trendów obserwowanych w ostatnich latach w mieszkaniówce stanowi rosnąca popularność szeregowców. Są to nieruchomości głównie dla rodzin o ustabilizowanej sytuacji finansowej, które posiadają już rodzinę, zwykle dwoje lub troje dzieci i dla których mieszkanie w bloku robi się po prostu za ciasne. Nie zmienia to jednak faktu, że jednorodzinne domy wolnostojące od zawsze mają swoich entuzjastów i nieprędko się to zmieni. W tym kontekście należy dodać, że wybór nieruchomości zmienia się wraz z wiekiem.

Domy jednorodzinne również dla młodych

Za osoby, które chcą mieszkać w domu jednorodzinnym zwykle uchodzą osoby już w średnim wieku, których latorośla zdążyły już wyfrunąć z gniazda. Jednakże, jak podkreśla Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom również i wśród młodszych roczników nie brakuje opinii, że „u siebie” znaczy tylko w domu jednorodzinnym. Takie nieruchomości zawsze będą w cenie. W jakiej? To już zależy od lokalizacji, powierzchni budynku i działki, standardu, przystosowania do obecnych wymogów rynkowych.

Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-10-07 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 14:30
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany