Domy za miliony – luksusowe nieruchomości w kryzysie nie stracą na popularności?

Sytuacja związana z pandemią niewątpliwe odcisnęła piętno na gospodarce. Dzisiaj większość z nas nie jest już tak pewna swojej sytuacji finansowej, jak miało to miejsce jeszcze rok temu. Co ciekawe nie oznacza to jednak, że bogaci Polacy zaczęli zaciskać pasa. Rynek dóbr luksusowych ma się całkiem dobrze. W tym również rynek luksusowych nieruchomości.
REKLAMA
Kryzys luksusu nie dotyczy

Spowolnienie gospodarcze to czas, który zwykle najbardziej dotyka zwykłych zjadaczy chleba. Dobra luksusowe nawet w kiepskich gospodarczo czasach mogą cieszyć się dużym wzięciem. Dotyczy to również luksusowych nieruchomości.

Prestiż, najwyższy standard, a nierzadko wręcz bizantyjski przepych. To te cechy wyróżniają domy przeznaczone dla najbogatszych Polaków. W tym przypadku jednak słowo dom może nie do końca oddawać rzeczywisty charakter takich nieruchomości. Bardziej adekwatne określenia to posiadłość lub rezydencja.

Luksus w przypadku takich nieruchomości przejawia się w głównej mierze w dbałości o najdrobniejsze detale – zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Wszelkie elementy wykończenia wykonane są z najwyższej klasy i co za tym idzie najdroższych materiałów, np. podłogi często wykonane są z kamienia, czy dębowego parkietu. Duży nacisk położony jest na bezpieczeństwo i odizolowanie nieruchomości od ulicy. Liczy się również niebanalna, wyjątkowa bryła budynku. Coraz częściej spotykane jest również przydomowe spa – nie tylko basen, ale również sauna fińska i mokra, pokój relaksacyjny – dodaje Krawczyk.

Luksusowe nieruchomości nie dla Kowalskiego

Oczywiście takie nieruchomości nie są przeznaczone dla przeciętnego Kowalskiego. Statystyczny Polak pracując całe życie, żyjąc oszczędnie i odkładając zarobione pieniądze i tak zapewne przez kilkadziesiąt lat nie byłby w stanie uskładać kwoty 10,4 mln zł. A tyle kosztuje dzisiaj najdroższy dom wolnostojący w Warszawie.

Kogo więc interesują luksusowe nieruchomości na sprzedaż? Polska nie jest wyjątkiem. Podobnie jak w innych krajach na mieszkanie w takich luksusach mogą sobie pozwolić przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący dochodowy biznes. Topowe nieruchomości są również skierowane do osób wykonywujących wolne zawody, artystów, którzy również mogą dysponować odpowiednim standingiem finansowym– tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodm.

Najdroższe domy z rynku pierwotneg

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom na podstawie danych Otodom.
Nawet 10,4 mln zł
Najdroższy nowy dom w Warszawie to jednopiętrowy budynek znajdujący się w zielonej części Mokotowa, którego powierzchnia wynosi równe 500 m2. Do tego należy doliczyć jeszcze ponad 11 arów działki. Cena tej nieruchomości robi wrażenie. Aby móc w niej zamieszkać trzeba bowiem dysponować kwotą 10,4 mln zł.

W pozostałych miastach stanowiących główne rynki mieszkaniowe jest już zdecydowanie taniej, co nie znaczy, że tanio. W Krakowie najdroższy dom z rynku pierwotnego czeka na kupca, który będzie w stanie wyłożyć 5,5 mln zł. Taka suma pozwoli zamieszkać w budynku o metrażu wynoszącym 440 m2 z działką o powierzchni 890 mkw. Nieruchomość znajduje się w Woli Justowskiej, krakowskiej mekce luksusowych nieruchomości.

Z kolei we Wrocławiu najdroższy nowy dom wyceniany na 4,5 mln zł, usytuowany jest w Grabiszynku. W przypadku tej nieruchomości pięć pokoi rozlokowanych jest na 308 m2. Mniejsza jest już jednak działka, gdyż jej powierzchnia wynosi 481 m2.

Najdroższy dom w Poznaniu to 322-metrowy, składający się z trzech kondygnacji budynek z niewielką działką w okolicy Parku Cytadela. W Gdańsku najdroższy dom o nowoczesnej, zdecydowanie niestandardowej bryle znajduje się w Brętowie i kosztuje 1,9 mln zł.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-04-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-10 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-15 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany