Mamy to! Zielone światło dla remontu Modlińskiej 257

zdjęcie: Mamy to! Zielone światło dla remontu Modlińskiej 257 / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Sześć długich lat, morze pism, próśb, uzgodnień, godziny spotkań Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, sterty papierów, konsultacje społeczne, wydana monografia, odkryte malowidła z początku wieku, ponad sto materiałów medialnych, a przede wszystkim ponad 15 tysięcy ludzi, którzy podczas wycieczek zabytkowymi autobusami odwiedzili ze mną „ruinę” przy Modlińskiej 257… To bilans długiej drogi, jaką przeszliśmy.
REKLAMA
W ostatnich dniach kolegium prezydenta podjęło decyzję, że Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta może ogłosić przetarg na remont zabytkowej kamienicy z oficynami. Ogromny udział w tej decyzji mają zastępcy prezydenta p. Renata Kaznowska i p. Michał Olszewski, którym w imieniu mieszkańców Białołęki oraz tutejszych organizacji pozarządowych dziękuję za zaangażowanie.

Upadłe dziewczęta i esencja teatru

Nieprawdopodobna wręcz historia tego budynku sprawia, że jest on jednym z ważniejszych historyczno-kulturowych miejsc na mapie Białołęki.

To tutaj w latach 1942-1944 sam Leon Schiller prowadził stały konspiracyjny teatr, a wśród 2 tysięcy widzów był sam Czesław Miłosz, który po latach wspominał to miejsce i swoje doświadczenie „esencji teatru”; to tutaj od 1927 roku siostry benedyktynki samarytanki prowadziły zakład „Przystań” dla „upadłych dziewcząt”, tworząc zupełnie nową jakość resocjalizacji i pomocy; to tutaj w czasie wojny ukrywano olbrzymią liczbę osób, w tym Żydówki z warszawskiego getta; to tutaj działała jedna z pierwszych białołęckich szkół; to tutaj wreszcie trzy dni spędziła Irena Sendlerowa, wizytując zakład dla „gruzinek”…

A to tylko wierzchołek góry niesamowitych wydarzeń… Więcej możecie Państwo przeczytać w książce, którą napisaliśmy z Anną Mieszkowską: http://www.fundacjaave.nazwa.pl/pliki/MODLINSKA%20257.pdf.

Długa droga

Dom cudem ocalał w 1944 roku, kiedy hitlerowcy palili Henryków. Później mieścił dom opieki społecznej i różne sklepy i zakłady. Nieremontowany popadał w ruinę, wreszcie zamknięto go na cztery spusty ze względu na zagrożenie życia i zdrowia.

Odważną decyzję o renowacji podjął w 2015 roku ówczesny burmistrz Piotr Jaworski, a wśród głównych inicjatorów był Piotr Oracz, radny dzielnicy. Pamiętam, kiedy we trzech chodziliśmy po na wpół zawalonym stropie i marzyliśmy o nowym życiu dla kamienicy... Udało się wpisać obiekt do programu rewitalizacji centrów lokalnych oraz zabukować środki, ale zmiany w zarządzie dzielnicy spowodowały, że przygotowania do remontu ślimaczyły się niemiłosiernie.

Dużą zasługę w doprowadzeniu do końca przygotowań i opracowaniu dokumentacji remontowej ma obecny zarząd dzielnicy, a zwłaszcza Anna Majchrzak i Jan Mackiewicz. Dziękuję też za nieprzeciętne zaangażowanie dyrekcji i pracownikom Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków na czele z Anetą Bojanowską, a także wielu radnym oraz olbrzymiej rzeczy społeczników, dziennikarzy i organizacji pozarządowych, którzy razem z Fundacją AVE wspierali ten proces. W ostatnim okresie pomagała również bardzo radna Anna Auksel-Sekutowicz.

Co dalej?

Przeprowadzone konsultacje społeczne, które cieszyły się ogromnym zaangażowaniem mieszkańców, zdecydowały o stworzeniu przy Modlińskiej 257 miejsca aktywności lokalnej, animowanego przez organizacje pozarządowe, jak również przestrzeni do edukacji historycznej. Warto dodać, że Białołęka posiada niezwykle ubogi zasób lokalowy, a na wielofunkcyjne przestrzenie historycznej kamienicy czeka ponad 30 NGO-sów i kilkanaście tysięcy odbiorców ich niekomercyjnych działań, w tym seniorzy i osoby niepełnosprawne.

Dzisiejsza decyzja otwiera drogę do renowacji. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę remontu. Ufam, że tym razem jesteśmy rzeczywiście na finale i za trzy lata – jak to obiecuję od 6 lat (!) uczestnikom wycieczek zabytkowymi autobusami – będziemy mogli cieszyć się przestrzenią, w której spotkają się dawna i współczesna Białołęka…
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
12.4°C
wschód słońca: 05:14
zachód słońca: 19:53
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-04-27 11:00
miejsce
Dom Sztuki, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 11:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 11:00
miejsce
Teatr Capitol - Scena mniejsza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany