Taki sam standard, inna cena - ekskluzywne apartamenty na wynajem w środkowej Europie

fot. nadesłane
Notowany w ostatnich latach wysoki wzrost gospodarczy przekłada się na coraz większe dochody Polaków. Z tego powodu zwiększa się w naszym kraju oferta dóbr i usług z wyższej półki. Taki trend nie omija również rynku nieruchomości. Dlatego też coraz więcej funduszy inwestycyjnych jest zainteresowanych lokatą kapitału w apartamenty na wynajem. Zwłaszcza w te z najwyższej półki.
Według raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets. 2019” przygotowanego przez firmę Deloitte przeciętna stawka najmu mieszkania w Warszawie wynosi 14,6 euro/mkw. miesięcznie. Jest to średnia rynkowa, nie odnosi się ona więc wprost do apartamentów z najwyższego standardu. Portal Global Property Guide szacuje z kolei koszt miesięcznego najmu 120-metrowego apartamentu w centrum Warszawy na 1 535 euro. Odnosząc się do tego, co mieszkania z najwyższej półki mają do zaoferowania swoim mieszkańcom Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający CATELLA Polska zaznacza, że „najbardziej luksusowe lokale mieszkalne to te cechujące się najwyższym standardem, ale także ekskluzywną lokalizacją oraz usytuowaniem w rozpoznawalnych, prestiżowych budynkach. Budynkach, które przyciągają spojrzenia przechodniów i nierzadko stanowią swoiste wizytówki całych miast. Stawki takich topowych apartamentów wyraźnie przekraczają średnie poziomy dla całego rynku”.


Centrum Europy

Zanim sprawdzimy, ile trzeba zapłacić za najem najlepszych i najbardziej pożądanych mieszkań w Warszawie warto sprawdzić, jakie stawki obowiązują dla takich nieruchomości w innych stolicach centralnej Europy. W stolicy Niemiec, aby zamieszkać w apartamencie z najwyższej półki trzeba miesięcznie przeznaczyć na czynsz zwykle nie mniej, niż 4 tys. euro. W okolicach najsłynniejszej berlińskiej ulicy Unter den Linden, można wynająć apartament w wysokim standardzie od mniej więcej 5 tys. euro miesięcznie. Maksymalna stawka czynszu jest ograniczona przede wszystkim … wyobraźnią i co oczywiste zasobnością portfela. W czeskiej Pradze, która dzisiaj jest już prawdziwie kosmopolitycznym miastem, stawki za wynajem najbardziej elitarnych lokali mieszkalnych rozpoczynają się zwykle w okolicach 3 tys. euro. W Wiedniu jest znacznie drożej.


Wybrane oferty wynajmu apartamentów z najwyższej półki w stolicach Europy środkowej

Opracowanie Twoje-Miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych ofertowych


Poza konkurencją

Jeśli chodzi o wysokość maksymalnych stawek najmu lokali mieszkalnych to zarówno w centralnej, jak i ogólnie rzecz biorąc w całej kontynentalnej Europie żadne miasto nie może równać się z Londynem. W Londynie można znaleźć pojedyncze apartamenty za najem których trzeba zapłacić nawet ponad 44 tys. funtów tygodniowo. Jest to jedno z najdroższych i najbardziej prestiżowych miast świata oraz miasto, które śmiało można określić również stolicą światowej finansjery. Nie dorównuje mu nawet Paryż - miasto miłości, które choć zwykle kojarzone jest z celem podróży turystycznych, stanowi również jedną z głównych metropolii gospodarczych Europy. W Paryżu na wynajem najdroższych apartamentów „wystarczy” kwota rzędu 28-30 tys. euro miesięcznie.


Warszawa wypada taniej

W porównaniu do przytoczonych powyżej stawek, te ze polskiego, stołecznego rynku nie robią chyba już tak dużego wrażenia. Okazuje się bowiem, że za najem lokalu mieszkalnego w Warszawie - w takim samym, najwyższym standardzie jak w Berlinie, Wiedniu, czy nawet w Pradze oraz w wyjątkowej w skali całego kraju lokalizacji – trzeba zapłacić wyraźnie mniej. Korzystając z oferty najmu mieszkań No. 44 w najwyższym budynku w Europie z wyłączną funkcją mieszkaniową, w słynnym żaglu Libeskinda można wynająć apartament w cenie od 10 tys. zł miesięcznie. To znacznie mniej, niż we wspomnianych wcześniej miastach. Nawet w porównaniu do czeskiej Pragi. A przecież mówimy o stolicy największego kraju regionu Europy Środkowo-Wschodniej.


Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-Miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
7373
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-11 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-11 20:00
miejsce
Explosion Club, Warszawa, ul Wał...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-12 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-12 19:00
miejsce
Mała Warszawa, Warszawa, Otwocka 14
wstęp biletowany