Telefon na wietrze

zdjęcie: Telefon na wietrze / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Projekt artystyczny „Kaze-no-denwa / Telefon na wietrze” na Osiedlu Jazdów będzie kontynuowany. Zarząd Dzielnicy Śródmieście podjął decyzję o przedłużeniu dzierżawy terenu i symbolicznej stawce 0,72zł/m2.
REKLAMA
Biała, przeszklona budka, a w niej żółty, niepodłączony telefon w stylu retro. To przestrzeń obok domku 7/14, przy murze Ambasady Francji, która powstała w maju 2022 roku z inicjatywy dziennikarki Katarzyny Boni i przy zaangażowaniu społeczności Osiedla Jazdów. Stworzona została m.in. w reakcji na pandemię, jako sposób na radzenie sobie z żałobą, wyrażania żałoby i dyskusji o niej. Oficjalne uruchomienie nastąpiło podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów.

Doceniamy inicjatywy  tworzone przez społeczność Osiedla Jazdów, dlatego jednogłośnie podjęliśmy decyzję o przedłużeniu dzierżawy i zastosowaniu symbolicznej stawki, wynoszącej 10 procent obowiązującej stawki minimalnej – mówi Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście. Po jej zastosowaniu, miesięczny czynsz brutto wyniesie 33,63zł.

Idea z Japonii

Idea Telefonu na wietrze powstała w Japonii. Pan Sasaki ustawił w ogrodzie niepodłączony telefon do rozmów ze zmarłym kuzynem. Wierzył, że słowa niesie wiatr. W 2011 roku, po tsunami, udostępnił telefon dla wszystkich tych, którzy nie zdążyli się pożegnać z ukochanymi zabranymi przez falę. Polska wersja „Telefonu na wietrze” stanęła w zielonej przestrzeni warszawskiego Jazdowa. Służy do pożegnań, rozmów, wypowiadania słów, na które zabrakło czasu. W każdym języku.

Mam nadzieję, że będzie przestrzenią do wyrażania żałoby, i że stworzy przestrzeń do dyskusji o żałobie – mówiła Katarzyna Boni o instalacji podczas jej uruchomienia.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
8.7°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:45
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-05-31 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 18:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Centralna Spółdzielnia Komediowa,...
wstęp biletowany