reklama
kategoria: Pogoda
15 lipiec 2023

IMGW/ To najgorętszy weekend roku; najwyższą temperaturę zarejstrowano w Wielichowie oraz w Słubicach

Z pewnością to najgorętszy weekend tego roku. Najwyższą temperaturę 35,5 st. C odnotowano na stacji automatycznej Wielichowo na zachodzie Wielkopolski - powiedziała w sobotę popołudniu PAP synoptyk IMGW Ewa Łapińska. Dodała, że około 35 stopni zarejestwowała, również stacja synoptyczna w Słubicach (woj. lubuskie).
REKLAMA

Sobota jest upalnym dniem. Termometry w wielu miejscach w kraju pokazują powyżej 30 st. C. Jak przekazał IMGW najgoręcej było w Słubicach (34,9 st. C). Bardzo gorąco było, również w Wielkopolsce. "35,5 st. C zarejestrowaliśmy na stacji automatycznej Wielichowo" - powiedziała PAP synoptyk IMGW Ewa Łapińska.

Najniższą temperaturę 24,2 st. C odnotowano na Helu.

Pod wieczór temperatura stopniowo będzie spadać, ale ta noc też będzie bardzo gorąca. "Będzie to tzw. noc tropikalna. Temperatura minimalna będzie wynosić około 20-22 st. C, a tak przez całą noc termometry pokazywać będą 25 st. C." - podkreśliła synoptyk.

Zaznaczyła, że jutro fala upałów ma się przesunąć bardziej do Polski centralnej, wschodniej i południowej. "Spodziewamy się temperatury około 34 st. C na Warmii i Mazurach, 34-35 st. C na Mazowszu, a w woj. świętokrzyskim i Małopolsce słupki mogą pokazać około 35 st. C." - poinformowała Ewa Łapińska.

Podkreśliła przy tym, że od zachodu będzie szła strefa zachmurzenia z frontem atmosferycznym i to może spowodować, że ta temperatura tak bardzo nie podskoczy. Natomiast w wielu miejscach kraju mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Tylko południowo-wschodnie krańce kraju pozostaną raczej bez opadów.

W poniedziałek też będzie gorąco, ale już trochę chłodniej. Temperatura maksymalna wyniesie około 31-32 st. C na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W pozostałej części kraju termometry pokażą pomiędzy 28-30 st. C, a nad samym morzem 23-25 stopni.

Należy też spodziewać się burz nad morzem oraz we wschodniej, centralnej i południowej Polsce. "Podczas burz spodziewamy się silnego deszczu na południu kraju, czyli w woj. małopolskim i podkarpackim. Tutaj może spaść nawet do 45 mm deszczu" - przekazała synoptyk Ewa Łapińska.

Z kolei we wtorek w południowej połowie kraju temperatura maksymalna wyniesie do 28 st. C, w północnej połowie kraju pomiędzy 24-26 st. C, a nad samym morzem około 22 st. C. Mogą się też pojawić przelotne opady deszczu. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

akuz/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
15.5°C
wschód słońca: 04:27
zachód słońca: 20:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-05-23 19:00
miejsce
Świetlica Wolności, Warszawa, ul...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-23 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-23 19:00
miejsce
Chopin Point Warsaw (Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-23 19:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany