"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach od 75 km/h do 95 km/h, w drugiej części nocy z piątku na sobotę przejściowy wzrost porywów do 110 km/h, z zachodu i północnego zachodu" - brzmi treść ostrzeżenia dla nadmorskich powiatów woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Od piątkowego wieczora do sobotniego popołudnia będą obowiązywać pomarańczowe ostrzeżenia drugiego stopnia dla tych powiatów. Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia.
W sobotę rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem będą obowiązywać w większości województw północnych, centralnych i wschodnich: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, lubelskim, części świętokrzyskiego, częstochowskiego i wielkopolskiego.
"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich" - brzmi treść typowego ostrzeżenia.
Na wschodzie kraju ostrzeżenia będą obowiązywać aż godz. 17 w sobotę. IMGW zastrzega jednak, że sytuacja jest dynamiczna, więc treść i czas trwania ostrzeżeń mogą być zmienione.(PAP)Autor: Luiza Łuniewska
lui/ jann/
