22 czerwiec 2022

Będziemy rekomendować posłom PiS odrzucenie projektu liberalizującego aborcję

zdjęcie: Będziemy rekomendować posłom PiS odrzucenie projektu liberalizującego aborcję / fot. PAP
fot. PAP
Aborcja na życzenie do 12. tygodnia życia to pomysł nie do przyjęcia, proponowane zmiany są niezgodne z konstytucją, dlatego będziemy rekomendować posłom klubu PiS odrzucenie projektu liberalizującego aborcję w pierwszym czytaniu - zapowiedziała wicerzeczniczka PiS Urszula Rusecka.
REKLAMA

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu, który do Sejmu wniósł komitet inicjatywy ustawodawczej "Legalna aborcja bez kompromisów", ma się odbyć w środę późnym wieczorem. Propozycja, którą w Sejmie ma prezentować liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart, przewiduje m.in. prawo do legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży, zabieg byłby finansowany przez NFZ.

"To kolejna próba wprowadzenia do polskiego prawa zmian, które są niezgodne zarówno z konstytucją, jak i orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego na przestrzeni lat" - powiedziała PAP Rusecka.

Z tego powodu - dodała - "będziemy rekomendować naszym posłom odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu".

"Oczywiście, jak zawsze w sprawach światopoglądowych, w klubie nie będzie obowiązywać dyscyplina" - zaznaczyła.

Obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych zakłada m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia, a po tym terminie - gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety, gdy wyniki diagnostyki prenatalnej lub inne przesłanki medyczne wskazują na to, że występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu oraz gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego, będącego przedmiotem oświadczenia osoby będącej w ciąży.

Zgodnie z projektem, zabieg przerwania ciąży byłby refundowany przez NFZ. Decyzję o przerwaniu ciąży mogłaby podjąć już osoba, która ukończyła 13 lat. W przypadku osoby małoletniej poniżej 13. roku życia, która wyraża wolę przerwania ciąży, wymagana byłaby również zgoda opiekuna prawnego lub, gdy opiekun jej nie wyraża, zgoda sądu opiekuńczego.

Projekt m.in. proponuje też zniesienie karalności dla lekarzy i osób pomagających w aborcji, a także wprowadza dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia, by "zniwelować zjawisko nadużywania klauzuli kosztem praw pacjenckich". (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
8.7°C
wschód słońca: 06:26
zachód słońca: 18:28
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-09-25 12:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 16:30
miejsce
Terminal Kultury Gocław, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 18:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 18:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany