6 sierpień 2022

Coraz bardziej przypomina to kampanię roku 1989

zdjęcie: Coraz bardziej przypomina to kampanię roku 1989 / fot. PAP
fot. PAP
Polska dzisiaj dzieli się na dwie części. Jedna z nich to ta, która wieczorem 1 sierpnia śpiewała na pl. Piłsudskiego powstańcze piosenki. Druga urządza prowokacje. Coraz bardziej to wszystko przypomina mi 1989 rok - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes PiS Jarosław Kaczyński.
REKLAMA

W rozmowie z tygodnikiem "Sieci", której fragment opublikowano w portalu wPolityce.pl, prezes PiS stwierdził, że "Polska dzisiaj dzieli się na dwie części".

"Jedna z nich, bardzo liczna, to ta, która wieczorem 1 sierpnia śpiewała na pl. Piłsudskiego powstańcze piosenki. Druga nuci sobie straszliwe słowa: +Gdyby była wojna, nie oddałabym ci, Polsko, ani kropli krwi+, wysyła bojówki, urządza prowokacje, organizuje wielkie kampanie kłamstwa przez swoje media. Coraz bardziej to wszystko przypomina mi 1989 rok" - podkreślił Kaczyński.

Dopytywany przez dziennikarza, co przez to rozumie, odpowiedział, że z jednej strony "mamy obóz propolski, niepodległościowy, patriotyczny i demokratyczny". "Naprzeciw są siły odrzucające demokrację, korzystające bezwzględnie ze zgromadzonych zasobów, przewag instytucjonalnych" - dodał.

"One chcą Polski słabej, uległej ościennym mocarstwom. W kampanii 1989 r. też wysyłano przeciw nam esbecję, zdarzały się różne prowokacje, jakieś bójki, zaczepki. Chociaż skala tego była jednak mniejsza, spotkania ogólnie przechodziły spokojnie. Teraz próbuje się wprowadzić agresję na jeszcze wyższy poziom" - ocenił prezes PiS.

Dopytywany, czy dlatego że plan powrotu Tuska, przejęcia całej opozycji, się nie udał, bo zbliżają się wybory, Kaczyński podkreślił: "Wrócił z takim zamiarem, już w pierwszych wystąpieniach mówił o podziale na dobro i zło, twierdził, że wystarczy mocniej uderzać i do tego zachęcał".

"Teraz zdecydował się na skrajną już brutalizację, wręcz animalizację życia publicznego. Wpisuję to w pewną tradycję: nasi wrogowie zawsze chcieli Polski prymitywnej, wulgarnej, odrzucającej kulturę. To właśnie buduje Tusk na obce zamówienie" - podsumował.

Całość rozmowy w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”. (PAP)

dap/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
0.2°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:23
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-12-10 11:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 15:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 19:00
miejsce
Świetlica Wolności, Warszawa, ul...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 19:00
miejsce
Dom Kultury Świt, Warszawa,...
wstęp biletowany