reklama
kategoria: Polityka
9 maj 2024

Grupa rolników protestuje w Sejmie; domaga się spotkania z premierem ws. "Zielonego Ładu"

zdjęcie: Grupa rolników protestuje w Sejmie; domaga się spotkania z premierem ws.
fot. PAP
Grupa rolników ze Związku Rolniczego "Orka" rozpoczęła w czwartek po południu protest w Sejmie. Żądają spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, chcą rozmawiać o "Zielonym Ładzie".
REKLAMA

Grupa 11 rolników ze Związku Rolniczego "Orka" rozpoczęła w czwartek po południu protest w Sejmie. Jeden z przedstawicieli protestujących Mariusz Borowiak mówił mediom, że rolnicy nie opuszczą Sejmu, dopóki nie spotka się z nimi premier Donald Tusk.

"Przyjechaliśmy tutaj. I dzisiaj chcielibyśmy zaprotestować przeciwko +Zielonemu Ładowi+, przeciwko otwarciu granicy na produkty płynące do kraju z Ukrainy. Chcielibyśmy, aby w końcu ktoś potraktował nas rolników bardzo poważnie" - powiedział dziennikarzom Borowiak.

"Chcielibyśmy zostać tutaj. Chcielibyśmy prosić pana marszałka (Szymona) Hołownię o to, aby umożliwił nam pozostanie tutaj i w legalny sposób protestować. Bronić swojej racji, bronić swojego rolnictwa" - powiedział.

Podkreślił, że rolnicy nie chcą upolityczniać swojego protestu, prośbę o zaproszenie wysłali do posłów wszystkich klubów. Do Sejmu weszli na przepustki Konfederacji i PiS.

Do protestujących wyszedł szef kancelarii Sejmu Marek Cichocki, który poprosił ich o zmianę miejsca okupacji na inne, które nie będzie na "szlaku komunikacyjnym", ponieważ stwarza to niebezpieczeństwo dla przebywających tam osób, również dla nich samych. Zapowiedział, że otrzymają wodę i krzesła.

Rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek zapytana, czy są plany siłowego usunięcia protestujących w przypadku niebezpiecznej sytuacji, odparła: "możemy w ten sposób rozpatrywać każde pytanie, +czy jak zrobi się 38 stopni, to otworzymy okna+, czy +jak będzie deszcz to otworzymy parasole+". "Jeśli będą jakieś sytuacje niebezpieczne, to będziemy na nie reagować" - zaznaczyła. Podkreśliła, że "nie chce wypowiadać się na temat sytuacji, których nie ma". Jak dodała, "na ten moment chcemy się skupić na tym żeby rolnicy mogli usiąść, napić się wody".

Później z protestującymi spotkał się minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. W rozmowach uczestniczyli również wiceministrowie resortu m.in. Michał Kołodziejczak oraz Stefan Krajewski.

"Rolnicy mówili o swoich problemach, dlaczego protestują. Choć ich postulaty są w dużej mierze nieaktualne, dlatego, że dokonaliśmy istotnych zmian w +Zielonym Ładzie+" - powiedział PAP Siekierski.

Jak dodał, "Zielony Ład" został sprowadzony do "takiego ładu rolniczego", gdzie uwzględnione są propozycje związane z wykorzystaniem zrównoważonego charakteru rolnictwa. Podkreślił, że na granicy maleje tranzyt, rośnie eksport polskich produktów, wzrosły też ceny. "Sytuacja nie jest zadawalająca dla rolników, ale jest poprawa" - ocenił szef resortu rolnictwa.

Do rolników wyszli również posłowie. Były minister rolnictwa Robert Telus (PiS) pytany był przez PAP, czy zgadza się z ich postulatami. "To są tak naprawdę postulaty nie tylko dla rolnictwa, ale dla nas jako wszystkich Polaków" - powiedział Telus zaznaczając, że chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe. "To, co szkodzi bezpieczeństwu żywności, to ograniczenie CO2 o 90 proc. To jest zabicie hodowli w Europie, nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Dlatego rolnicy protestują również o sprawy europejskie" - powiedział PAP były minister rolnictwa.

Z kolei rzeczniczka prasowa Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik, pytana, czy Konfederacja wiedziała o planowanym proteście w Sejmie, powiedziała, że "rolnicy często spotykają się w Sejmie, decyzja o proteście mogła być decyzją spontaniczną". "Natomiast jeśli rolnik potrzebuje wejścia do Sejmu, nasi posłowie takiego wejścia nie odmawiają" - powiedziała Zajączkowska-Hernik.

Podkreśliła, że to dzięki rolnikom Polacy zyskali świadomość na temat zagrożeń płynących z europejskiego Zielonego Ładu. Dodała, że rolnicy protestują teraz, bo część rozwiązań zawartych w Zielonym Ładzie dotknęła ich jako pierwszych.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę. (PAP)

aop/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
2.1°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-12-24 15:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-24 16:00
miejsce
Chopin Point Warsaw (Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-24 17:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-25 19:00
miejsce
Chopin Point Warsaw (Dom...
wstęp biletowany