Kolejną inwestycją związaną z CPK, która budzi szereg obaw, jest autostradowa obwodnica Warszawy
Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała w środę na konferencji prasowej w Katowicach wariant inwestorski planowanej linii kolejowej dużych prędkości nr 170 Katowice – Ostrawa. Plany zakładają m.in. poprowadzenie nowej linii na terenie Mikołowa wzdłuż przecinającej miasto linii nr 140, która będzie niezależnie rozbudowywana. Podczas konferencji prasowej CPK słychać było protest ok. 200 mieszkańców przeciw inwestycji, który odbywał się przed urzędem wojewódzkim. Byli z nimi samorządowcy i parlamentarzyści opozycji.
Posłanka KO Gabriela Lenartowicz nawiązała do tego zdarzenia w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. "Na ogłoszenie projektu, który może pozbawić domów wielu ludzi, nie wpuszczono parlamentarzystów - posłów z opozycji" - powiedziała.
Lenartowicz zwróciła uwagę, że "do obrony publicznego gmachu urzędu wojewódzkiego wojewoda sprowadził uzbrojoną po zęby policję". "Tę policję, której brakuje na ulicach, która jest totalnie zadłużona, która broniła nam wstępu" - dodała.
Posłanka przekazała, że gdy już posłowie opozycji, po awanturze zostali wpuszczeni na konferencję, nie usłyszeli żadnego konkretu. Dodała, że nie można było też zadawać pytań. "To jest obraz państwa PiS, państwa które ta władza uczyniła swoim partyjnym folwarkiem i zachowuje się jak zarządca tego folwarku, a nie sługa narodu" - zaznaczyła posłanka KO.
Lenartowicz, która jest też przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. przeskalowanych inwestycji publicznych i przymusowych wywłaszczeń powiedziała, że na czwartkowym posiedzeniu zespołu omówiony zostanie temat wywłaszczeń oraz "zasadności autostradowej obwodnicy Warszawy, w tym kształcie, w jakim to jest proponowane".
Poseł KO, wiceszef zespołu Maciej Lasek ocenił, że kolejną inwestycją, która budzi szereg wątpliwości i obaw mieszkańców jest autostradowa obwodnica Warszawy. "Tu nie chodzi o to, że ktoś neguje potrzebę, czy konieczność usprawnienia ruchu dookoła Warszawy, ale przez dekady ta droga była planowana w śladzie drogi krajowej nr 50, niedaleko Warszawy" - powiedział Lasek.
Zwrócił uwagę, że "pod tę drogę były przygotowane zapasy inwestycyjne, ludzie inwestując w tym terenie budowali swoje domy z wiedzą, gdzie będzie droga, a gdzie jej nie będzie". "I nagle okazuje się, że ta planowana autostrada obwodnicowa Warszawy będzie w formacie trzy plus trzy - czyli trzy jezdnie w jedną i trzy jezdnie w drugą stronę. I będzie przebiegać już w innym terenie niż była przez kilkadziesiąt lat zaplanowana" - powiedział poseł KO.
Według niego, "dla mieszkańców było to olbrzymie zaskoczenie, ponieważ nagle okazuje się, że wybierając miejsce do życia będą mieli w swoim wymarzonym domu, zaraz za płotem, autostradową obwodnicę Warszawy".
Ponadto - jak mówił Lasek - "ta droga w tym nowym śladzie będzie musiała przechodzić i niszczyć albo zaburzać elementy bardzo ważne przyrodniczo dla Warszawy".
"O tym wszystkim będziemy rozmawiali na posiedzeniu zespołu. Zaprosiliśmy stronę społeczną, która chce przedstawić swoje stanowisko, zaprosiliśmy przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz przedstawicieli ministerstwa infrastruktury" - przekazał poseł KO.
Zdaniem posła Franciszek Sterczewskiego (KO) "CPK to kolejny z przeskalowanych, wielkich projektów, które po prostu nie powinny mieć miejsca w państwie w XXI wieku, w środku Europy". "To jest jakiś archaizm. To nie tylko PRL, to po prostu jest jakieś megalomańskie podejście znane z państw autorytarnych, które nie powinno mieć miejsca w Polsce" - powiedział Sterczewski.
Jego zdaniem, na kolei trwa kompletny chaos. "To, co się dzieje od 12 marca na węźle warszawskim woła o pomstę do nieba" - zaznaczył poseł KO.
"Potrzebujmy rozwoju kolei, potrzebujemy rozwoju transportu publicznego, ale potrzebuje, żeby to się działo razem z ludźmi, a nie kosztem ludzi. Dlatego zwołamy w trybie pilnym komisję infrastruktury na której będziemy omawiać tę sytuację i będziemy oczekiwali wyjaśnień" - zapowiedział Sterczewski.
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W jego ramach na ok. 3 tys. ha ma powstać Port Lotniczy Solidarność. CPK ma być budowany wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. CPK planuje objęcie inwestycji kolejowych programem dobrowolnych nabyć, który obecnie działa na terenie przyszłego lotniska w Baranowie. (PAP)
autor: Edyta Roś
ero/ itm/