4 październik 2022

Kreml chce pokonać Ukrainę finansowo, chce by ona zbankrutowała

zdjęcie: Kreml chce pokonać Ukrainę finansowo, chce by ona zbankrutowała / fot. PAP
fot. PAP
Kreml chce pokonać Ukrainę finansowo, chce by ona zbankrutowała - mówił podczas Warsaw Security Forum premier Mateusz Morawiecki i podkreślał rolę wsparcia finansowego dla Ukrainy przez Unię Europejską.
REKLAMA

Mateusz Morawiecki wspólnie z premier Litwy Ingridą Szimonyte bierze udział w konferencji Warsaw Security Forum w panelu dotyczącym wsparcia dla Ukrainy.

Polski premier podkreślał, że dziś wiemy, że Rosja stanowi zagrożenie nie tylko na polu walki, ale również Rosja wykorzystuje najróżniejsze rodzaje broni. "Niektóre z zagrożeń były absolutnie niedoszacowane np. pole propagandy" - ocenił i podkreślił, że państwa Europy Środkowej i Wschodniej znają tę propagandę aż za dobrze. "Ale nasi niemieccy partnerzy, czy byli oni prawidłowo poinformowani o znaczeniu rosyjskiej propagandy, o tym, co to tak naprawdę oznacza, jak bardzo potężna jest propaganda Rosji? - pytał.

Drugi obszar, o którym mówił Morawiecki, a który był dla wielu niespodzianką, to obszar energii. "Ludzie na Kremlu naprawdę uważali, że poprzez wykorzystanie broni, którą jest energetyka, będą chcieli zmienić dynamikę wojny" - dodał.

Szef polskiego rządu wskazał jako kolejny obszar dyplomację i wymienił aktywność Rosji w Afryce, Ameryce Południowej. "Nie doszacowaliśmy wysiłków podejmowanych przez nich i nie doszacowaliśmy również ich skuteczności w sięganiu do państw Afryki i przekonywaniu, że to wszystko jest winą świata zachodniego, wina świata wolnego, gdy pojawia się głód w tych krajach" - mówił. "Musimy nauczyć się jak przeciwdziałać temu, jak walczyć z wszystkimi rosyjskimi zagrożeniami nie tylko na polu walki poprzez dostarczanie broni do Ukrainy, ale również musimy być świadomi innych obszarów, na których Kreml chce nas pokonać" - dodał.

Przypomniał, że podczas swojej ostatniej wizyty na Ukrainie rozmawiał z prezydentem Wołodymirem Zełenskim o wsparciu finansowym, by Ukraina mogła przeżyć. "Kreml i Moskwa wierzą, że mogą pokonać Ukrainę i to polu finansowym. Chcą, by Ukraina zbankrutowała i nie była w stanie płacić pensji pracownikom i rent, i emerytur" - mówił. "W takim przypadku opinia publiczna na Ukrainie miałaby się zmienić" - dodał.

"Najszybszym sposobem zakończenia wojny jest jej przegranie. Nikt w wolnym świecie nie chce tej wolny przegrać, bo wiadomo, że po takiej porażce świat będzie wyglądał zupełnie inaczej i właśnie dlatego to naszym obowiązkiem jest organizować także wsparcie finansowe przez Unię Europejską" - podkreślał Morawiecki.

Szefowa litewskiego rządu podkreślała, że jedność transatlantycka była jednym z ciosów, których nie spodziewał się prezydent Rosji Władimir Putin. "Oczekiwał, że będzie jak w 2014 roku, że będziemy bardzo zaniepokojeni, że będziemy to wszystko ostro potępiać, ale nic więcej" - mówiła.

"Unia tym razem zaczęła działać szybko i pojawił się takim moment, gdzie zdarzyły się dwie złe rzeczy - część naszej społeczności zaczęła się bać swojej własnej reakcji, a z drugiej strony - część naszej społeczności zaczęła tracić cierpliwość, bo żyjemy w takim świecie, w którym są wciąż nowe rzeczy, historie się zmieniają, ludzie mówią: +Dalej ta wojna, dlaczego nie ma czegoś innego? Tego mamy już dość, znudziliśmy się, chcielibyśmy pójść dalej+" - mówiła Szimonyte.

Politycy byli pytani, jak oceniają szansę, że Rosja użyje taktycznych warunków jądrowych. Morawiecki ocenił, że Putin chce, żebyśmy myśleli, że użyje tej broni. "To jest kolejne narzędzie szachowania Ukrainy i wolnego świata. To jest próba zastraszenia nas, chce, żebyśmy się poddali jak najszybciej się da, bo widzi, że jedynym sposobem, żeby Rosja wygrała, jest eskalacja wojny i tworzenia na nas wrażenie, szczególnie na Unii Europejskiej, że Rosja się nie cofnie ani na krok" - mówił.

"My, kraje środkowoeuropejskie, znamy historię bardzo, bardzo dobrze i Rosja idzie tutaj krok do tyłu. Dopiero, kiedy zobaczymy, że ma do czynienia z innym mocarstwem, który stawia jej czoła i dopiero, kiedy będzie bała się nas i tych, którzy nas wspierają - czy militarnie, przez przekazywanie broni czy inne wsparcia Ukrainy - ich się przestraszy" - stwierdził. "Chce, aby każdy z nas zajmował się swoimi sprawami" - dodał. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Mikołaj Małecki, Jakub Borowski

gb/ mml/ brw/ ann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
3.4°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-01 20:00
miejsce
club Boho22, Warszawa, ul. Żurawia 22
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-01 20:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany