4 październik 2022

Naród ukraiński nagrodzony podczas Warsaw Security Forum; wyróżnienie odebrała Ołena Zełenska

zdjęcie: Naród ukraiński nagrodzony podczas Warsaw Security Forum; wyróżnienie odebrała Ołena Zełenska / fot. PAP
fot. PAP
Naród ukraiński otrzymał nagrodę "Rycerza Wolności" podczas Warsaw Security Forum. Wyróżnienie odebrała małżonka prezydenta Ukrainy - Ołena Zełenska.
REKLAMA

Nagroda "Rycerza Wolności" przyznawana jest co roku przez organizatorów Warsaw Security Forum - Fundację Kazimierza Pułaskiego. Tegoroczne wyróżnienie zostało przyznane narodowi ukraińskiemu.

Nagrodę w postaci repliki szabli Kazimierza Pułaskiego, bohatera walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, odebrała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

Laudacje wygłosiła premier Litwy Ingrida Szimonyte. Jak podkreślała, naród jest tak silny jak ludzie, którzy są w stanie walczyć o wolność i bronić swojej ojczyzny. "Dziś mogę powiedzieć z pewnością - Ukraina jest niezwyciężona" - oświadczyła premier Litwy. Wymieniała przy tym m.in. demonstracje Ukraińców podczas "Pomarańczowej rewolucji", "Rewolucji godności" oraz to, jak zachowali się po agresji Rosji.

Premier Litwy podkreślała także m.in., że odwaga narodu ukraińskiego zmienia świat i sprawia, że każdy decyduje, po której stronie historii chce być.

Wskazała także, że małżonka prezydenta Ukrainy jest idealną osobą, aby odebrać nagrodę. Jak podkreśliła Szimonyte, choć Ołena Zełenska nie wybierała takiej roli, to reprezentuje dziś wszystkie ukraińskie kobiety, które odkładają na bok strach i pomagają swojemu krajowi wygrać. "Pani nosi te powinność z pokorą i wdziękiem, którą podziwiam" - mówiła Szimonyte.

Ołena Zełenska oddała cześć narodowi ukraińskiemu. Dziękowała też Polsce, że jej obywatele dają Ukrainie "duchową zbroję każdego dnia". Przypomniała hasło: "Za wolność naszą i waszą".

Fundacja przyznaje nagrodę "Rycerz Wolności" osobom, które przyczyniły się do promocji wartości przyświecających generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu tj. wolności, sprawiedliwości oraz demokracji. W poprzednich latach nagrodą uhonorowani zostali m.in: prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, rosyjski biznesmen i opozycjonista Michaił Chodorkowski, Radosław Sikorski, prof. Władysław Bartoszewski, prof. Norman Davies, Aleksander Milinkiewicz, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, prezydent Litwy Valdas Adamkus, Javier Solana, Bernard Kouchner i Richard Lugar.

Laureatem poprzedniej edycji został rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ ann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
-1.4°C
wschód słońca: 07:04
zachód słońca: 16:35
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-08 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Teatr Capitol - Scena mniejsza,...
wstęp biletowany