reklama
kategoria: Polityka
18 wrzesień 2023

Oddajemy budynek 28 września; przez kolejne 3 dni będzie otwarty dla wszystkich

zdjęcie: Oddajemy budynek 28 września; przez kolejne 3 dni będzie otwarty dla wszystkich / fot. PAP
fot. PAP
Budynek Muzeum Historii Polski oddajemy 28 września. Później przez kolejne 3 dni będzie otwarty dla wszystkich - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu RDC minister kultury Piotr Gliński. Pytany, jakie jest przesłanie MHP, odpowiedział, że to jest "opowieść o polskiej wolności".
REKLAMA

Minister Gliński pytany na jakim etapie przygotowań jest budowa Muzeum Historii Polski, odpowiedział: "Oddajemy budynek 28 września. Później przez kolejne 3 dni będzie otwarty dla wszystkich. To wielki, wspaniały budynek, architektonicznie bardzo ciekawy. Jest obłożony marmurem, którego szukaliśmy na całym świecie pięć lat. Chodziło o to, żeby spełniał wszystkie wymagania, ale też by przedstawiał kolejne warstwy historii i też nieciągłość tej historii" - wyjaśnił szef MKiDN.

Dodał, że "na budynku znajdują się reliefy, pochodzące z różnych symbolicznych polskich budowli czy zbytków". "Bardzo ciekawy budynek, wspaniały, z wieloma salami, także takimi, jak sala koncertowa, widowiskowa. Zapraszam serdecznie. To jest coś, co nam się udało, mimo olbrzymich kłopotów - pandemia, wojna na Ukrainie. Mimo tego, że ta inwestycja nie była kompletnie przygotowana. Startowaliśmy od zera, a musieliśmy uwzględnić wyniki konkursu na wystawę stałą, który już był przedtem, nie chcieliśmy tego drugi raz powtarzać. Musieliśmy zaadaptować inny projekt, który dla Cytadeli był projektowany, do tego naszego budynku. Zapraszam wszystkich, bo to trzeba zobaczyć na własne oczy" - podkreślił szef MKiDN.

Pytany o to, jakie jest przesłanie Muzeum Historii Polski, odpowiedział, że to jest "opowieść o polskiej wolności". "Narrację zbudowali historycy. Rada składa się z bardzo renomowanych polskich historyków. Trzeba im zaufać" - ocenił.

Przypomniał, że podobne realizacje powstawały przed wojną, w oparciu o komisje historyczne. "Oskar Halecki – słynny polski historyk - prowadził np. komisję, która wybrała tematy do słynnej serii malarskiej +Łukaszowcy+ na wystawę światową w Nowym Jorku w 1939 r. Obrazy te przedstawiają najważniejsze momenty z polskiej historii, stanowiące wkład w rozwój cywilizacji zachodniej np. dot. demokracji szlacheckiej, tolerancji, wielkich zwycięstw, które przesądzały o pozytywnym losie Europy, takie obrazy zostały namalowane i zaprezentowane na ten wystawie światowej" - wskazał minister.

Zwracał uwagę na wkład fachowców - historyków, którzy wybierają narrację o polskiej historii. "To jest głównie narracja o polskiej wolności, bo od niej zależała suwerenność, niepodległość, rozwój kultury. Wszystko ogniskowało się wokół wolności" - podkreślił szef resortu kultury.

Gmach MHP składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m2. Główne wejście zostało usytuowane od strony placu Gwardii, nieopodal nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Wygląd tej przestrzeni nie jest jednak przypadkowy, ponieważ układ budynków oraz placu został tak zaplanowany przez architektów, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII w.

Do MHP zwiedzający wchodzą przez hol główny, z którego można będzie udać się do sali wystaw czasowych położonej po prawej stronie. Opowieść muzealna nie zaczyna się jednak w holu głównym: będzie on pełnić funkcję przestrzeni funkcjonalnej, w której znajdą się kasy, recepcja, szatnia, wózkownia i muzealny sklep. W przyszłości sercem MHP będzie wystawa stała, do której z holu prowadzi reprezentacyjna klatka schodowa.

Wystawa stała będzie udostępniona zwiedzającym w 2026 r. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa. Narracja rozpoczyna się w drugiej połowie X, a kończy na pierwszych dekadach XXI w. Wystawa ma układ chronologiczno-tematyczny, a historia Polski zostanie w niej opowiedziana za pomocą sześciu galerii. W pierwszej zwiedzający poznają dzieje Piastów i Jagiellonów. Później nastąpi opowieść o dawnej RP, która zakończy się na rozbiorach. Trzecia galeria będzie dotyczyć historii Polski pod zaborami, do 1914 r. Czwarta zostanie poświęcona I wojnie światowej oraz II RP. Najmniejsza pod względem metrażu – choć najbardziej gęsta od wydarzeń – będzie galeria poświęcona II wojnie. Z kolei szósta galeria przedstawi losów Polaków w epoce komunizmu. Będzie też siódma przestrzeń, stanowiąca rolę swoistego aneksu do historii. Ta część, nazwana "Historią niedokończoną", opowie o Polsce po 1990 r.

Wystawę stałą będą tworzyć ponad trzy tysiące eksponatów, w tym kilka eksponatów wielkogabarytowych: pień tzw. dębu czarnego, lokomobila, transporter opancerzony SKOT, a także fragmenty pomnika Dzierżyńskiego, którego demontaż w 1989 r. był jednym z symboli upadku komunizmu w naszym kraju. Przestrzeń wystawy stałej będzie liczyć 7,3 tys. m2.

Gmach MHP jest wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w nowym gmachu MHP znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W gmachu muzeum znajdzie się również audytorium, mogące pomieścić blisko 580 widzów – tam będą się odbywały m.in. występy Sinfonii Iuventus, dla której sala muzealna będzie główną salą koncertową. Oprócz audytorium budynek jest również wyposażony w salę kinowo-teatralną mogącą pomieścić blisko 140 osób. Łącznie z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami tworzą one atrakcyjne centrum konferencyjne. To unikalna na terenie Warszawy przestrzeń do organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych czy biznesowych.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
5.5°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-01-10 17:30
miejsce
Klub Progresja, Warszawa, ul. Fort...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 17:30
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Chopin Point Warsaw (Dom...
wstęp biletowany