Po majówce decyzje
Hołownia w RMF FM pytany o ostatnie badania, które dają Polsce 2050 i PSL łącznie około 15 proc.- 16 proc., odpowiedział: "Tam jest premia 1 albo 2 punkty procentowe. (...) To jest bardzo dużo na start. Przy projektach, w których się ktoś z kimś łączy, zasadą jest to, że ludzie jacyś odpływają, bo są niezainteresowani tego typu mariażem i widzimy wyniki ujemne".
Jego zdaniem "decyzja będzie ostatniego dnia marca, pierwszego dnia kwietnia - choć to nie najlepszy termin - czy robimy koalicję, czy nie robimy".
Lider Polska 2050 i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali w środę "listę wspólnych spraw"; jej główne postulaty to m.in. odpartyjnienie państwa, przywrócenie praworządności, powrót do kompromisu aborcyjnego i następnie referendum ws. zasad przerywania ciąży, a także podwyżki np. dla nauczycieli.
Na pytanie zadane w sobotniej audycji RMF FM, czy już jest przesądzone, że będzie kilka list na opozycji, czy wszystko jest jeszcze w grze, Hołownia odparł: "Wszystko jest jeszcze w grze. I jeżeli mnie pan pyta o taką moją analityczną ocenę, to uważam, że to się nie zdecyduje ani dziś, ani jutro, tylko gdzieś po majówce".
"Kampania wyborcza pewnie zostanie rozpisana w lipcu, wystartuje może na początku sierpnia. Więc wczesny maj to nie jest zły pomysł na ostateczną decyzję" - wskazał Hołownia.
Na początku lutego Hołownia i Kosiniak-Kamysz zapowiedzieli stworzenie wspólnej dla obu ugrupowań "jednej listy spraw do załatwienia" po wygranych wyborach. W środę na konferencji w Warszawie liderzy obu ugrupowań zaprezentowali efekty pracy zespołów eksperckich - wspólną listę spraw do załatwienia w ciągu pierwszych 100 dni pracy przyszłego rządu dni oraz w ciągu całej kadencji.
Trzy najważniejsze kwestie, które Polska 2050 i PSL zamieścili na liście wspólnych spraw na pierwsze 100 dni rządu to: odpartyjnienie państwa, oddanie głosu kobietom i referendum ws. aborcji oraz godna płaca. Z kolei wśród trzech punktów na cztery lata kadencji przyszłego rządu znalazły się: płynny angielski po podstawówce, zielona energia oraz proste podatki. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ amac/