Poszukiwana przez FBI za szpiegostwo Rosjanka działała w Polsce
Jak pisze w poniedziałek "Gazeta Polska Codziennie", rosyjskie służby specjalne prowadzą operacje lokowania w zagranicznych mediach, m.in. w krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, kremlowskiej propagandy.
Ich szczegóły zostały opisane w odtajnionej niedawno analizie amerykańskich służb. Fragmenty dokumentu w piątek, 25 sierpnia, ujawniły CNN i "New York Times". Z analizy wynika, że kluczową rolę w tych operacjach ma odgrywać Federalna Służba Bezpieczeństwa (następczyni sowieckiego KGB), która przez finansowane organizacje i podmioty od lat buduje za granicą relacje z wpływowymi przedstawicielami świata mediów, polityki i biznesu. Następnie są one wykorzystywane do przedstawiania treści zgodnych z rosyjską propagandą.
"Jedną z takich kontrolowanych przez FSB organizacji - jak wynika z ustaleń amerykańskich służb - jest Kreatywna Dyplomacja (PICREADI), kierowana przez 40-letnią Natalię Burlinovą. Amerykańscy śledczy chcą postawić Rosjance zarzuty szpiegostwa na rzecz FSB. 17 kwietnia br. zdecydowano o aresztowaniu Burlinovej, która najprawdopodobniej ukrywa się w Rosji" - czytamy w "GPC".
"Okazuje się, że Burlinova aktywnie działała także w Polsce. Współpracowała z finansowaną przez George'a Sorosa Fundacją Batorego. Organizacja ta krytykuje rząd Zjednoczonej Prawicy za działania rzekomo uderzające w demokrację. Poszukiwana za szpiegostwo Rosjanka brała udział w spotkaniach organizowanych przez fundację w ramach +Klubu pt. Polska i Rosja - zmieniające się społeczeństwa+ w kwietniu 2013 r. Wówczas w materiałach organizacji została przedstawiona jako +politolożka+, +ekspertka w dziedzinie dyplomacji publicznej, polityki informacyjnej w Rosji+, +dyrektorka programowa Fundacji Wsparcia Dyplomacji Publicznej, im. A.M. Gorczakowa+, która m.in. pracowała w dziale zagranicznym państwowej Agencji Informacyjnej RIA Novosti" - czytamy w artykule "GPC".
Dziennik ustalił, że w listopadzie 2013 r. Burlinova udzieliła "Tygodnikowi Powszechnemu" wywiadu, w którym wychwalała Władimira Putina. Natomiast w kwietniu 2016 r. była - jak informuje gazeta - gościem kolejnej edycji Klubu Polska i Rosja Fundacji Batorego, współorganizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych Szkoły Głównej Handlowej. Dyskusję, w której brała udział zatytułowano "Czy jesteśmy świadkami konserwatywnej rewolucji?". (PAP)
mmu/ par/