Prawie dwie trzecie Polaków nie wyobraża sobie zmiany wyboru ugrupowania, na które chce głosować
Z sondażu wynika, że 49,7 proc. badanych jest zdecydowanych nie zmieniać wyboru ugrupowania, na które aktualnie chce zagłosować w nadchodzących wyborach.
"Nie wiem/ Trudno powiedzieć" odpowiedziało 8,4 proc. badanych a "raczej nie": 15,6 proc.
Z badania wynika, że zdecydowanych na zmianę ugrupowania przed wyborami jest 4,5 proc. badanych a "raczej tak" odpowiedziało 21,9 proc.
Jak podano, najbardziej zdecydowani są wyborcy partii rządzącej. 72 proc. z nich wyklucza jakąkolwiek zmianę, 14 proc. odpowiada, że raczej nie zmieni preferencji wyborczych. Taką możliwość dopuszcza 10 proc. wyborców PiS.
Z kolei inaczej dzielą się głosy zwolenników partii opozycyjnych. I choć tu przeważają ci, którzy nie wyobrażają sobie zmiany ugrupowania, to nie są już tak zdecydowani, jak wyborcy PiS. Zdecydowanie nie – odpowiada 47 proc. wyborców opozycji, raczej nie – 20 proc. Ale 30 proc. z nich dopuszcza taką możliwość: 7 proc. odpowiada na pytanie – zdecydowanie tak, 23 proc. – raczej tak.
Z sondażu wynika, że prawie połowa wyborców Konfederacji wciąż nie wie, na kogo odda swój głos. Na pytanie, czy wyobraża sobie zmianę wyboru ugrupowania, na które aktualnie chce głosować 43 proc. odpowiada raczej tak, 4 proc. – zdecydowanie tak. Preferencji nie zmieni 53 proc. wyborców tego ugrupowania, (14 proc. odpowiada – raczej nie, 39 proc. – zdecydowanie nie).
Badanie IBRiS przeprowadzono w dn. 15-16 września 2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.(PAP)
mas/ maak/