reklama
kategoria: Polityka
14 marzec 2023

Premier nie skończył jednego programu mieszkaniowego, a rozpoczyna drugi

zdjęcie: Premier nie skończył jednego programu mieszkaniowego, a rozpoczyna drugi / fot. PAP
fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki nie skończył jednego programu mieszkaniowego, a rozpoczyna drugi. Polityka rządu Morawieckiego w mieszkalnictwie zbankrutowała - ocenili we wtorek politycy Lewicy odnosząc się do zapowiedzi programu, który ma ułatwiać zakup pierwszego mieszkania.
REKLAMA

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy w sprawie kredytu na zakup pierwszego mieszkania - kredytu ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo.

Premier mówił na konferencji po posiedzeniu rządu, a program ten "to nowe otwarcie, kolejny program proponowany dla wszystkich, którzy chcą mieć mieszkanie i mają zdolność kredytową, aby to mieszkanie kupić". Stwierdził też, że średnia roczna wybudowanych i oddanych do użytkowania mieszkań "w czasach PiS to powyżej 200 tys. mieszkań, a średnia roczna w czasach rządów PO to poniżej 150 tys. mieszkań".

"Polityka rządu Mateusza Morawieckiego w mieszkalnictwie zbankrutowała. Przez ostatnie lata Prawo i Sprawiedliwość obiecywało setki tysięcy mieszkań, to my pytamy, gdzie są te mieszkania?" - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej.

Poseł Lewicy Wiesław Szczepański w kontekście programu Mieszkanie Plus zarzucił, że premier nie kończy jednego, a rozpoczyna drugi program. "Kolejny program polegający na dopłacie do kredytów będzie powodował zwiększenie popytu na rynku, ale z drugiej strony - podniesień cen" - powiedział.

Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany w października 2016 r. w Katowicach jako jeden z filarów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dotyczy wynajmu mieszkań - filar rynkowy programu Mieszkanie plus dotyczy wynajmu lokalu osobom, posiadającym tzw. zdolnością czynszową, mogącym płacić opłaty po rynkowych stawkach; filar społeczny skierowany jest do osób o niższych zarobkach - czynsz zostaje ograniczony do ustawowego limitu.

Rynkową część programu Mieszkanie Plus realizuje spółka PFR Nieruchomości - prowadzi ona inwestycje mieszkaniowe mające być alternatywą dla zakupu mieszkania na kredyt. W lutym prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przekazał, że do końca 2025 r. zamrożony będzie czynsz dla najemców osiedli rynkowej części programu Mieszkanie Plus.

Szczepański zapowiedział, że klub Lewicy zwróci się jeszcze we wtorek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów " o sprawdzenie, czy umowy zawarte między najemcami mieszkań a Polskim Funduszem Rozwoju nie mają niewłaściwych klauzul. "PFR zabezpieczył się umową instytucjonalną w taki sposób, że właściwie jest ona nierozwiązywalna i z jednej strony następuje podwyższanie czynszów i płatności, a druga strona nie ma de facto wielu praw" - dodał.

Krzysztof Mielniczuk, użytkownik lokalu w ramach programu Mieszkanie Plus w Zamościu, mówił na konferencji, że po podpisaniu umowy stawki za metr kwadratowy zostały zwaloryzowane z 26 złotych na 34 złote. "Za taki wysoki czynsz powinniśmy dostać apartamenty w Zamościu" - stwierdził. Zarzucał także, że na osiedlu obowiązuje wiele absurdów i w tym kontekście wymienił zakaz trzymania rowerów i wózków na balkonie. "Nie możemy na balkonach nic robić, nie możemy palić papierosów na terenie całego osiedla pod zastraszaniem wypowiedzeniem umów" - mówił.

Posłanka Daria Gosek-Popiołek przypomniała, że jej ugrupowanie interweniowało ws. podwyżek czynszów, ale nie ma pewności czy nowe osoby, które są odpowiedzialne za program, nie wrócą do wyższych stawek. "Domagamy się stabilności programów państwowych. Domagamy się tego, aby ludzie wynajmując mieszkania w ramach rządowego programu, wiedzieli, co ich czeka za rok, za dwa, za trzy lata" - powiedziała.

Podczas konferencji prasowej w KPRM premier został zapytany o program Mieszkanie Plus. Dziennikarz zwrócił uwagę, że zapowiedzi z 2018 r. mówiły o budowie 100 tys. mieszkań, tymczasem ten wskaźnik nigdy nie został osiągnięty. "Najlepszym fundamentem naszej wiarygodności jest wykres nowych mieszkań oddawanych do użytkowania. W życiu, w wielu programach jest tak, że coś uda się w 100 proc., coś w 50 proc., a coś w mniejszym procencie" - odpowiedział Morawiecki.

Przyznał, że program Mieszkanie Plus nie powiódł się w takim zakresie, jak rząd zakładał, co nie znaczy - dodał - że nie zostały zbudowane mieszkania, bo zostały. "Mieszkania w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, TBSów, spółdzielcze, rynkowe, prywatne, budowane systemem gospodarskim, razem składają się na ogromny sukces, bo ilość mieszkań oddanych do użytku w zeszłym roku to, o ile dobrze pamiętam, ponad 235 tys." - powiedział premier.

Poseł Gawkowski podkreślił na konferencji, że "można budować mądrze i można budować głupio, można budować tanio i można budować drogo". "Na końcu tego procesu są tylko dwa rozwiązania: wynajmuje się tanio albo drogo, sprzedaje się tanio albo drogo" - dodał i przywołał, że samorządowcy z Lewicy we Włocławku wybudowali mieszkania, gdzie stawka za metr kwadratowy wynosi 15 złotych.

"Lewica proponuje państwowy, mieszkaniowy program, który da szansę, że w ciągu pięciu lat wybudujemy 300 tysięcy mieszkań - na wynajem, na które nie trzeba będzie brać kredytu na 20-30 lat" - powiedział szef klubu Lewicy.

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt dotyczący programu Pierwsze Mieszkanie zakłada, że kredyt ze stałą stopą będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania. Kredyt będzie można otrzymać w wysokości do 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub posiadania co najmniej jednego dziecka – do 600 tys. zł. Dopłata państwa do rat kredytu mieszkaniowego będzie przysługiwała przez 10 lat. Przy kupnie mieszkania lub domu nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2. Kredyt będzie dotyczył mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Marża i prowizja banku nie będzie mogła być wyższa od marży i prowizji innych jego kredytów hipotecznych. Kredyt będzie można uzyskać do 2027 r., z możliwością przedłużenia. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
2.5°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-12-25 15:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-25 17:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-25 19:00
miejsce
Chopin Point Warsaw (Dom...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-25 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany