Sąd Najwyższy oddalił dwie pierwsze skargi komitetów wyborczych na uchwały PKW
Jak ustaliła PAP, tym samym SN rozstrzygnął skargi Komitetu Wyborczego Wyborców Królewskie Miasta i Komitetu Wyborczego Wyborców Królewski Senat. Skargi te rozstrzygnęły trzyosobowe składy Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
W tych sprawach Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu skarżących komitetów wyborczych. PKW uzasadniła swoje decyzje brakiem dołączenia do zawiadomienia wykazu co najmniej 1 tys. podpisów obywateli. Pełnomocnicy tych komitetów skierowali do SN skargi na decyzje PKW, wnosząc m.in. o ich uchylenie i przyjęcie zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej, oddalając te skargi, podkreśliła, że - zgodnie z Kodeksem wyborczym - "do zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego zamierzającego zgłosić kandydatów na senatorów załącza się wykaz co najmniej 1000 obywateli popierających utworzenie komitetu wyborczego wyborców". "Wykaz ten musi zawierać ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery ewidencyjne PESEL oraz datę udzielenia poparcia, a także własnoręcznie złożone podpisy obywateli" - wskazano.
Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że do Sądu Najwyższego nie trafiło dotychczas więcej skarg na odmowę przyjęcia przez PKW zawiadomień o utworzeniu komitetów lub rejestracji list.
Zgodnie z przepisami, komitety mają dwa dni od opublikowania uchwały PKW na złożenie stosownej skargi. Na ich rozpoznanie Sąd Najwyższy ma także dwa dni.
Jak wyjaśniała niedawno w wywiadzie z PAP prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN Joanna Lemańska, każdą taką sprawę rozpoznaje trzyosobowy skład tej Izby. Są one niezwłocznie rejestrowane, wyznaczany jest skład sędziowski, a doręczenie odpisu skargi do PKW celem zajęcia stanowiska następuje od razu, jeszcze w tym samym dniu. Także sędziowie rozpoznający skargi mogą się zapoznać ze zdigitalizowanymi materiałami w ciągu dosłownie 30 minut od złożenia skargi na dzienniku podawczym.
W środę minął termin, do którego komitety wyborcze mogły zgłaszać listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów. Z kolei termin na złożenie w PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego w wyborach parlamentarnych minął w ubiegły poniedziałek. (PAP)
autor: Mateusz Mikowski
mm/ sdd/