18 wrzesień 2023

Sąd podzielił sprawę Sławomira Nowaka i wyłączył z niej tzw. polskie wątki

zdjęcie: Sąd podzielił sprawę Sławomira Nowaka i wyłączył z niej tzw. polskie wątki / fot. PAP
fot. PAP
Warszawski sąd okręgowy podzielił w poniedziałek głośną sprawę korupcyjną tzw. grupy Sławomira Nowaka. Ze sprawy dotyczącej kwestii ukraińskich - na wniosek obrońców - wyłączono wątki dotyczące naszego kraju.
REKLAMA

"W niniejszej sprawie już na tym jej etapie widocznym jest, że konieczne będzie, w zakresie tzw. wątku ukraińskiego, podjęcie wielu czynności" - uzasadniała poniedziałkową decyzję sędzia Iwona Szymańska i wskazywała, że chodzi na przykład o przesłuchanie świadków z Ukrainy, odtworzenie obszernych materiałów niejawnych i ustosunkowanie się do szeregu wniosków dowodowych.

Jak dodała, w związku z tym "przeprowadzenie tych czynności spowoduje zatamowanie biegu postępowania w wątkach zupełnie niezależnych od wątku ukraińskiego" i dlatego zagwarantowanie oskarżonym możliwości rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie przemawia za takim rozdzieleniem całej sprawy.

"W ocenie sądu poprzez wyłączenie części wątków do odrębnych postępowań w żaden sposób nie ucierpi zasada prawdy materialnej, czy też sprawność prowadzenia sprawy w wątku ukraińskim. Nie jest to również nieracjonalne z punktu widzenia ekonomiki procesowej" - mówiła sędzia Szymańska. Wskazała, że w obu wątkach "dowody (...) są rozłączne i nie będzie potrzeby ich powtarzania w odrębnym postępowaniu".

Były minister transportu Sławomir Nowak w grudniu 2021 r. został oskarżony o popełnienie 17 przestępstw o charakterze kryminalnym. W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie organizacyjne w tej obszernej sprawie.

Według prokuratury, Nowak - jako szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrawtodor - miał żądać i przyjmować korzyści majątkowe oraz obietnice takich korzyści w kwocie ponad 6,1 mln zł. W zamian miał wspierać określone podmioty w postępowaniach o udzielenie i realizację zamówień publicznych związanych z remontem dróg na Ukrainie.

Byłego ministra oskarżono również o pranie brudnych pieniędzy. Chodzi o blisko 8 mln zł. Oskarżenie dotyczy też okresu, kiedy Nowak pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska oraz ministra transportu i gospodarki morskiej. Według śledczych, polityk miał przyjąć co najmniej 320 tys. zł łapówek w zamian za pomoc w uzyskaniu intratnych stanowisk i kontraktów w państwowych spółkach. Jest też oskarżony o przyjęcie 760 tys. zł łapówki za zorganizowanie spotkania przedstawicieli spółki deweloperskiej z władzami miasta Gdańska.

To właśnie te dwie grupy zarzutów zostały rozdzielone do odrębnych procesów. Na tę decyzję nie przysługuje zażalenie.

Obrońca Nowaka, mec. Joanna Broniszewska, powiedziała dziennikarzom, że poniedziałkowa decyzja wyłączająca część wątków z głównej sprawy stwarza możliwość rozpoczęcia procesu, w stosunku do którego nie ma wątpliwości, że jej klient "zostanie uniewinniony". Jak oceniła; jedynym bowiem dowodem przeciw jej klientowi w tzw. wątku polskim tej sprawy są "wyłącznie pomówienia Jacka P.".

Jacek P. to gdański przedsiębiorca, sąsiad uznawany za przyjaciela Sławomira Nowaka. P. już wcześniej został wyłączony z głównej sprawy i przed rokiem w warszawskim sądzie usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Mężczyzna poszedł na współpracę z prokuraturą, składał obszerne wyjaśnienia, wyraził zgodę na dobrowolne poddanie się karze.

Jednocześnie - jak dodała mec. Broniszewska - po rozdzieleniu dokonanym przez sąd będzie można "spokojnie przygotować się do głównego procesu, który będzie wymagający i pracochłonny", czyli sprawy w tzw. wątku ukraińskim.

Jednocześnie sąd umorzył w poniedziałek - z uwagi na brak znamion czynu zabronionego - postępowanie wobec dwojga spośród 14 oskarżonych w całej sprawie, w tym wobec żony b. ministra transportu. Te postanowienia sądu są nieprawomocne. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna poinformował PAP, że prokuratorzy odwołają się od tych umorzeń.

Kolejne posiedzenie organizacyjne w SO zaplanowano na 9 października. Na rozpoznanie oczekują inne wnioski, m.in. o zwrot sprawy w wątkach ukraińskich do prokuratury.

Oprócz Sławomira Nowaka w sprawie w wątku ukraińskim na ławie oskarżonych ma zasiąść jeszcze kilka osób, w tym trzech obywateli Ukrainy i jeden obywatel Turcji. Zarzuty im przedstawione dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wręczania korzyści majątkowych, prania brudnych pieniędzy pochodzących z popełniania przestępstw, powoływania się na wpływy oraz poświadczania nieprawdy. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
11°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:12
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-10-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 18:00
miejsce
Stara Galeria ZPAF, Warszawa, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Le Cabaret Cafe Jazz, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Singers, Warszawa, ul. Cieszyńska 6
wstęp biletowany