Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o KCPD
Pod koniec czerwca Senat przyjął z poprawkami ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD), którego powstanie ma zapewnić ciągłość usług publicznych i bezpieczeństwo zasobów administracji publicznej nawet podczas prób cyberataków czy przerw w dostawach prądu.
W piątek Sejm przyjął część poprawek. Poprawki miały charakter głównie doprecyzowujący.
W planowanym KCPD przechowywane mają być dane z rejestrów i systemów państwowych całej administracji. Ma to być sieć nowoczesnych, modułowych ośrodków, które podniosą bezpieczeństwo danych i zasobów IT administracji publicznej. Nowe przepisy - jak informowało Centrum Informacyjne Rządu - przyczynią się do sprawnej i bezpiecznej realizacji inwestycji.
Jak tłumaczył pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński obecnie infrastruktura ta jest rozproszona.
Rozwiązanie ma też pozwolić na zachowanie wszystkich najwyższych ogólnoświatowych standardów bezpieczeństwa. Serwerownia będzie się znajdowała w trzech lokalizacjach w okolicach Warszawy.
Według autorów ustawy jej przygotowanie było warunkiem koniecznym do szybkiej realizacji nowych zapisów poprzez wprowadzenie m.in. specjalnej procedury udzielania zamówień publicznych.
Nowe obiekty mają stanowić część infrastruktury krytycznej i zapewnią podniesienie potencjału administracji publicznej.
Inwestycja jest warta prawie 1 mld zł. (PAP)
Autor: Aleksandra Kuźniar
akuz/ apiech/