28 wrzesień 2022

Sejmowa komisja zarekomendowała przyjęcie projektu ws. wydłużenia kadencji samorządów

zdjęcie: Sejmowa komisja zarekomendowała przyjęcie projektu ws. wydłużenia kadencji samorządów / fot. PAP
fot. PAP
Sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej zarekomendowała w środę przyjęcie projektu PiS dotyczącego wydłużenia kadencji samorządów. W głosowaniu udział wzięło 27 posłów; za głosowało 16, przeciwko - 11, nikt nie wstrzymał się od głosu.
REKLAMA

Wcześniej komisja nie przyjęła wniosku o odrzucenie projektu, czego chciał poseł KO Waldy Dzikowski. W głosowaniu w tej sprawie udział wzięło 29 posłów, za odrzuceniem projektu było 14 posłów, przeciwko - 15. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Projekt ustawy autorstwa posłów PiS przewiduje przedłużenie kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego do 30 kwietnia 2024 r. Ma to na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny odbyć się jesienią 2023 r. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę. Izba nie zgodziła się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu - o co wnioskowali politycy PO, PSL i Lewicy - i przekazała projekt do prac w komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Komisja wprowadziła do projektu kilka poprawek, m.in. dokonała zmiany tytułu, w wyniku czego brzmi on obecnie: Ustawa o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Pierwotnie tytuł projektu brzmiał: Ustawa o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 r. oraz o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy.

Na posła sprawozdawcę komisja wybrała Dariusza Stefaniuka (PiS).

Zgodnie z harmonogramem Sejmu izba jeszcze w środę wieczorem ma przeprowadzić drugie czytanie projektu. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
-1.2°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 16:25
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-03 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 18:00
miejsce
Bazar Klub, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Scena Teatru Scena Współczesna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany