Święto Wojska Polskiego: na defiladzie w Warszawie ok. 2 tys. żołnierzy i 300 sztuk sprzętu
Kulminacyjnym punktem sobotnich obchodów Święta Wojska Polskiego była defilada wojskowa w Warszawie i parada morska w Gdyni. W defiladzie w stolicy wziął udział m.in. prezydent Karol Nawrocki, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, najważniejsi oficerowie Wojska Polskiego, w tym szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła, politycy i dyplomaci. Gościem specjalnym defilady był Andrzej Poczobut. Podczas uroczystości w Gdyni obecni byli m.in. premier Donald Tusk i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Podczas obchodów święta w Warszawie w pierwszej kolejności odbył się przelot statków powietrznych. Nad Wisłą pojawiły się m.in. śmigłowce AW149 i AH-64 Apache, maszyny transportowe i szkoleniowe oraz samoloty wielozadaniowe F-16 i nowe F-35, z których pierwsze dotarły do Polski w maju. Wykonany został także salut armatni, a spadochroniarze rozwinęli nad Wisłą dziesięć flag, w tym flagi poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych, a także m.in. flagę państwową oraz flagi NATO i UE.
W powietrznej części defilady udział wzięli także lotnicy z państw sojuszniczych, pojawiły się m.in. niemieckie Eurofightery Typhoon, hiszpańskie i niemieckie transportowce A400M oraz francuski samolot do tankowania w powietrzu A330 MRTT.
W lądowej części, przemarsz wykonali żołnierze Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, a także przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Obron Terytorialnej, oraz Wojsk Specjalnych. Przez Warszawę przemaszerowali też przedstawiciele wojsk sojuszniczych - w tym Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni, którzy wchodzą w skład grupy bojowej NATO stacjonującej w Polsce. Po raz pierwszy pojawili się też żołnierze kanadyjscy, a za główną kolumną maszerujących zaprezentowali się żołnierze francuscy, reprezentowani przez przedstawicieli Legii Cudzoziemskiej.
W defiladzie wzięło udział ok. 2 tys. żołnierzy polskich i sojuszniczych oraz ok. 300 sztuk sprzętu wojskowego.
Przed defiladą, podczas uroczystości prezydent wręczył nominacje generalskie 21 oficerom Wojska Polskiego. Drugą gwiazdkę generalską - stopień generała dywizji - otrzymał m.in. niedawno powołany dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni Mariusz Chmielewski, a pierwszą - stopień generała brygady - płk Renart Skrzypczak, dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, a także syn zmarłego w ub. roku znanego generała Waldemara Skrzypczaka.
Równolegle w Gdyni można było obserwować paradę morską okrętów i lotnictwa Marynarki Wojennej RP, w tym polskie fregaty klasy Oliver Hazard Perry, korwetę ORP Kaszub, niszczyciele min klasy Kormoran II, okręty transportowo-minowe klasy Lublin, okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Xawery Czernicki czy okręty ratownicze i hydrograficzne. Na niebie pojawiły się samoloty i śmigłowce, m.in. Bryza, AEW&C Saab 340 i AW101.
Prezydent Karol Nawrocki przemawiając w Warszawie zaznaczył, że polski naród doskonale zna cenę płaconą za niepodległość, za wolność i prowadzone wojny oraz, że z historii i ze zwycięstwa w roku 1920 można wyczytać to, co jest ważne dla przyszłości Polski. Podkreślił, aby nie zapominać, że jesteśmy jednym narodem, a jego bezpieczeństwo jest ważniejsze niż polityczne spory.
- Dzisiaj rakieta nie będzie pytać spadając, czy ktoś głosuje na jedną czy na drugą partię polityczną, a ten kto napada na granicy żołnierza nie pyta o jego preferencje polityczne - mówił Nawrocki.
Nawrocki stwierdził, że „rok 1920 i wielkie zwycięstwo jest o tym, że wszystkie klucze do polskiego bezpieczeństwa muszą być w Warszawie”. - Nie możemy zamknąć naszego bezpieczeństwa w sejfie, do którego klucze są w innych stolicach Europy, nawet tych przyjaznych, nawet tych ważnych(...). To polski żołnierz i polski dowódca będzie odpowiadał za nasze bezpieczeństwo i tylko wówczas możemy tworzyć silne strategiczne sojusze - powiedział Nawrocki.
Jego zdaniem „polskie siły zbrojne nie potrzebują obcojęzycznych przymiotników do tego, aby się określać, aby się oceniać”. Ocenił, że sprzęt wojskowy zaprezentowany w czasie tegorocznej defilady można było zakupić „dzięki płaconym przez Polaków podatkom”. Nawrocki zaznaczył, że jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP „dba o to, aby obecny rząd realizował wszystkie kontrakty podjęte przez rząd poprzedni”. Zwrócił się też do szefa MON zapewniając, że będzie dbać „także o to, by dobre projekty obecnego rządu nie zginęły w politycznej rywalizacji po roku 2027, po kolejnych wyborach parlamentarnych”.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił z koeli, że „Polska nigdy nie przegrywała przez brak odwagi, Polska przegrywała wtedy, kiedy odwaga była wszystkim, co mieliśmy”. Jak mówił, można postawić pytanie, dlaczego hasłem przewodnim obchodów Święta Wojska Polskiego jest „Polska SAFE – Bezpieczna Polska” oraz dlaczego w tym haśle jest angielskie słowo. - Odpowiem po polsku: „S” jak sojusze, „A” jak armia, „F” jak fabryki, „E” jak Europa - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Opowiadając o armii przypomniał, że Wojsko Polskie liczy 220 tys. żołnierzy. Dodał, że celem jest 300 tys. żołnierzy służących na co dzień i 200 tysięcy w rezerwie. Wskazał też, że 89 proc. środków z programu SAFE trafi do polskich fabryk. Jak mówił, walka i spory polityczne muszą mieć swoje granice, a zjednoczenie musi mieć miejsce nie tylko wtedy gdy wróg jest u bram, ale też „w rzeczach strategicznych”.
Premier Donald Tusk przemawiający podczas uroczystości w Gdyni ocenił, że Bitwa Warszawska w 1920 r. była jedną z najważniejszych w dziejach nie tylko naszego kraju, ale i świata. Dodał, że bez ofiary i poświęcenia żołnierzy, pilotów i marynarzy, Polska nie byłaby dzisiaj wolnym, suwerennym państwem.
Podkreślił, że dziś cztery filary bezpieczeństwa Polski to „bezpieczne i szczelne granice”, „realne sojusze i mądra polityka zagraniczna”, „wielkie inwestycje w naszą armię” i „gospodarka, która się rozwija”. Wskazał również, że cztery filary bezpieczeństwa Polski „nie będą skuteczne, jeśli ci, którzy źle życzą państwu polskiemu, znajdą sojuszników wewnątrz”.
15 sierpnia przypada rocznica – w tym roku 106. – zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP. 15 sierpnia został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. Pozostawał nim do 1947 r., a od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia.
W tym roku hasło przewodnie obchodów to „Polska SAFE – Bezpieczna Polska”. (PAP)
Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/swieto-wojska-polskiego-na-defiladzie-w-warszawie-ok-2-tys-zolnierzy-i-300-sztuk-sprzetu--,94651 oraz: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/-swieto-wojska-polskiego-na-defiladzie-w-warszawie-ok-2-tys-zolnierzy-i-300-sztuk-sprzetu--,94652
bpk/ mro/ dki/
Polska, Warszawa









