reklama
kategoria: Polityka
2 październik 2025

Szef MON: Straż Graniczna skutecznie odstraszyła rosyjski kuter

zdjęcie: Szef MON: Straż Graniczna skutecznie odstraszyła rosyjski kuter / Warszawa, 02.10.2025. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej, po posiedzeniu zespołu sterującego, 2 bm. w Warszawie. Szef MON poinformował o potwierdzeniu zakupu najnowszych pocisków rakietowych dla samolotów F-35. (mr) PAP/Rafał Guz
Warszawa, 02.10.2025. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej, po posiedzeniu zespołu sterującego, 2 bm. w Warszawie. Szef MON poinformował o potwierdzeniu zakupu najnowszych pocisków rakietowych dla samolotów F-35. (mr) PAP/Rafał Guz
Straż Graniczna zaobserwowała i skutecznie odstraszyła rosyjski kuter; musimy interweniować stanowczo, ale z głową - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o incydent z udziałem rosyjskiego kutra w pobliżu gazociągu w okolicach Szczecina.
REKLAMA

O środowym incydencie w pobliżu portu w Szczecinie w czwartek informował premier Donald Tusk. Przekazał wtedy, że w zajściu brały udział „rosyjskie jednostki”.

– Pierwszego października (w środę) Straż Graniczna zaobserwowała niebezpieczne zachowanie się kutra. Została szybko podjęta akcja przez Straż Graniczną, która skutecznie podjęła działania odstraszające – powiedział szef MON. Jak zaznaczył, w takich i podobnych sytuacjach musimy być „bardzo rozważni, interweniować stanowczo, ale z głową”.

Wicepremier podkreślił, że polskie służby muszą monitorować również tzw. flotę cieni, czyli sieć statków, często należących do niejasnych podmiotów i pozbawionych ubezpieczenia, wykorzystywanych m.in. przez Rosję do obchodzenia międzynarodowych sankcji gospodarczych.

– Musimy monitorować i monitorowane są również te statki, które należą do floty cieni, które budzą jakiekolwiek podejrzenia. Czynią to następujące jednostki: Straż Graniczna, Centrum Operacji Morskich pod dowództwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i oczywiście Centrum Operacji Powietrznych – wyliczał. Jak dodał, do incydentów, m.in. w obszarze polskich wód terytorialnych, dochodzi „każdego dnia”.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Karolina Gałecka poinformowała w czwartek na konferencji prasowej, że w środę ok. godz. 6.37 doszło do incydentu w pobliżu rurociągu z gazem. – Straż Graniczna przez swoje systemy obserwacyjne zauważyła rosyjski kuter, który płynął oczywiście z kierunku Rosji – poinformowała.

Zaznaczyła, że na ok. 20 minut zatrzymał się w okolicach rurociągu z gazem. – Dryfował ok. 300 metrów w okolicach rurociągu z gazem, poprzez który z platformy gaz jest przesyłany na ląd. Dopytywana o lokalizację incydentu odmówiła podania szczegółowych informacji.

Gałecka przekazała, że Straż Graniczna przez system radiowy skontaktowała się z kutrem z poleceniem natychmiastowego opuszczenia rejonu rurociągu. – Wówczas (jednostka – PAP) dostosowała się do polecenia – powiedziała. (PAP)

sza/ mrr/ mhr/



Polska, Warszawa

PRZECZYTAJ JESZCZE
Zamieszczone na stronach internetowych portali działających w grupie Twoje-Miasto materiały sygnowane skrótem „PAP” objęte są ochroną polskiego i międzynarodowego prawa własności intelektualnej. Jakiekolwiek wykorzystanie tych materiałów, w tym w celu eksploracji tekstów i danych, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dotyczącymi dozwolonego użytku osobistego, jest zabronione.
pogoda Warszawa
7.8°C
wschód słońca: 07:01
zachód słońca: 17:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-10-16 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-16 17:30
miejsce
Kino Wisła, Warszawa, Pl. Wilsona 2
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-16 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-16 19:00
miejsce
Teatr Palladium - układ teatralny,...
wstęp biletowany