Warszawa/ Pierwsze 5 milionów złotych dla stolicy z puli 3 mld zł w ramach rządowego programu wsparcia
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podczas czwartkowej konferencji zaznaczył, że 5 września Rada Ministrów przyjęła wieloletni, rządowy program dotyczący wsparcia rozwoju miasta stołecznego Warszawy na lata 2023-2030. Program opiewa na kwotę 3 mld 71 mln i nawiązuje do koncepcji rozwoju Warszawy Lecha Kaczyńskiego.
"Bardzo wiele, absolutnie niezbędnych inwestycji dla Warszawy w tym projekcie, w tym planie, w tej wizji rozwoju Warszawy Lecha Kaczyńskiego się znajdowało. Niestety, większość tych rzeczy tak podstawowych jak obwodnice, jak mosty, jak rozwój linii metra w Warszawie do dnia dzisiejszego zrealizowanych nie zostało. 17 lat rządów Platformy Obywatelskiej w Warszawie i brak zupełnie podstawowych inwestycji dla aglomeracji. Dlatego rząd podjął decyzje dotyczące wsparcia inwestycji w mieście" - powiedział Gliński.
Wymienił też podstawowe cele inwestycyjne, które mają być zrealizowane w ramach tego programu. To m.in. trzecia linia metra, dokończenie obwodnicy Śródmieścia pomiędzy rondem Wiatraczna i rondem Żaba, Trasa Świętokrzyska pomiędzy ul. Targową, a al. Tysiąclecia, czy stadion Skry.
"Wieloletni program rządowy tym się charakteryzuje, że kolejne lata mają przydzielone nakłady. Jeszcze na 2023 roku pomimo, że to jest bardzo trudne do zrealizowania, przeznaczone zostało 5 mln złotych. W związku z tym wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński złożył do miasta pismo z prośbą, aby miasto wskazało istotny projekt dla mieszkańców, który można zrealizować w tej formule 5 mln złotych od nas i 1 mln 250 tys. ze strony miasta, bo wkład własny od miasta zawsze jest. Miasto na pewno ma takie projekty przygotowane" - zaznaczył Gliński.
Dodał, że aby w tym roku taką inwestycję zrealizować i przekazać pieniądze (5 mln złotych), trzeba szybko rozpatrzyć projekt. "Prosimy miasto, żeby do końca dnia w poniedziałek ten projekt był wskazany" - mówił Gliński.
Podkreślił, że chodzi o wspólne działania dla mieszkańców Warszawy. "Trzeba montować różne źródła finansowania, żeby Warszawa mogła się rozwijać. Bardzo nas niepokoi to, że stopa inwestycji w Warszawie jest bardzo niska (...). Nie mamy żadnej prawdziwej wielkiej hali sportowej w Warszawie, ani wielkiej sali koncertowej, ani centrum konferencyjnego. Tych podstawowych nie zbudowano w ostatnich latach, nie mówiąc już o tak potrzebnych inwestycjach jak muzea, które na całym świecie przyciągają tłumy" - powiedział Gliński.
Marszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS) zaznaczyła z kolei, że rządowi zależy na tym, aby Warszawa była pięknym i nowoczesnym miastem, stąd decyzja o przyznaniu 3 mld 71 mln na inwestycje w stolicy.
Dodała, że w naszych priorytetach są też inwestycje ważne dla poszczególnych dzielnic jak np. przedszkole integracyjne na Pradze - Północ, Dom Kultury, ale też hala sportowa na Bielanach na Wrzecionie. "Cieszę się, że te inwestycje znalazły się w planie rządu. Liczymy na pozytywną odpowiedź ze strony miasta" - powiedziała Gosiewska.
Z kolej poseł PiS Jarosław Krajewski zaznaczył, że fundusze te to dobra wiadomość dla mieszkańców Warszawy. "Oznacza to, że do 2030 roku powstaną 3 linie metra, obwodnica Śródmiejska, a dodatkowo możemy mówić o szeregu innych inwestycji. Pamiętamy o wszystkich dzielnicach Warszawy, ponieważ chcemy, by Warszawa rozwijała się w sposób zrównoważony" - stwierdził Krajewski.
Z kolei poseł Paweł Lisiecki (PiS) zauważył, że 3 mld 71 mln złotych to kwota, która nigdy ze strony jakiegokolwiek rządu nie wpłynęła do miasta stołecznego Warszawy. "Te pieniądze, które przeznaczymy na inwestycje mają służyć rozwojowi miasta" - zaznaczył.
Wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński wskazał natomiast, że przez ostatnie osiem lat rząd PiS zaproponował liczne instrumenty rozwoju i inwestowania w samorządach. "Zdajemy sobie sprawę, że nasza stolica potrzebuje dodatkowych środków na inwestycje, na rozwój po to, by z jednej strony podnosić komfort życia i jakość życia mieszkańców, a z drugiej strony, aby Warszawa mogła śmiało gonić inne europejskie metropolie, tak aby nadrobić zaległości, których nie jest do końca winna, a które narosły po 45 roku w skutek historii, jaką wszyscy jesteśmy obciążeni. Stąd też ten wyjątkowy program" - powiedział Bocheński.
Dodał, że w czwartek rano wysłał pismo do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o przesłanie do 25 września wniosków na kwotę 5 mln. zł. "To wyjątkowa sytuacja, ponieważ normalnie z punktu widzenia formalnego wnioski takie można składać do 30 czerwca każdego roku. Nie mniej Minister Rozwoju Regionalnego podjął taką nadzwyczajną decyzję, kierując się troską, o to aby specjalne rządowe środki trafiły jeszcze w tym roku do Warszawy. Termin jest krótki, ale jednocześnie termin dla wojewody mazowieckiego, który musi sprawdzić ten wniosek jest jeszcze krótszy, bo ma niespełna dwa dni. Zależy nam na tym bardzo, ponieważ ustawa o finansach publicznym wymaga od nas tego aby do 30 września te środki rozpatrzyć" - wyjaśnił Bocheński.(PAP)
Autor: Aleksandra Kuźniar
akuz/ maak/