22 czerwiec 2022

Wsparcie rodziny to nie koszt, ale inwestycja

zdjęcie: Wsparcie rodziny to nie koszt, ale inwestycja / fot. PAP
fot. PAP
W kwestii wsparcia rodziny mówi się raczej o inwestycji, a nie o koszcie – powiedziała w środę na Kongresie 590 szefowa MRiPS Marlena Maląg. Zapewniła, że rząd PiS będzie kontynuował programy wspierające rodzinę, m.in. "Rodzina 500 plus".
REKLAMA

W środę rozpoczął się w Warszawie dwudniowy Kongres 590. Tematem głównym VII edycji wydarzenia pod hasłem "Łączymy wszystkich" jest współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięła udział w panelu "Rodzina jako przestrzeń łączenia potencjałów"

Maląg powiedziała, że w ostatnich latach sporo zmieniło się w kwestii wsparcia rodziny i mówi się raczej o inwestycji w rodzinie, a nie jako o koszcie. "Postrzegamy to, że wszystkie środki, które inwestujemy w rodzinę, to przede wszystkim jest potężna inwestycja w przyszłość rozwoju rodziny, ale także, szerzej patrząc, rozwoju naszej Polski" – podkreśliła szefowa resortu rodziny.

Dodała, że od rodziny wszystko się zaczyna. Zapewnił, że rząd będzie kontynuował programy wspierające rodzinę, m.in. "Rodzina 500 plus", czy "Dobry start" – tzw. wyprawkę na rozpoczęcie roku szkolnego. "Wprowadzamy też kolejne rozwiązania" – dodała. Wskazała rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej.

Maląg podkreśliła, że należy tworzyć szeroką koalicję rządową, samorządową i pracodawców, która wspierać będzie rodziny.

"Bardzo ważne w przestrzeni łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym jest pracodawca, miejsce pracy. Kiedy patrzymy na polski rynek pracy – mamy niskie bezrobocie, jesteśmy liderem, jeżeli chodzi o najniższe bezrobocie w Europie, ale przede wszystkim (...) jest potrzebne wsparcie w opiece nad dziećmi do lat trzech" – mówiła. W ten sposób – jak dodała – zrodził się program rodzinny kapitał opiekuńczy.

Szefowa MRiPS zaznaczyła, że rodzicom potrzebne jest nie tylko wsparcie finansowe, ale też w miejscu pracy i ważne są elastyczne formy pracy. Przypomniała, że procedowany jest w Sejmie projekt umożliwiający pracę zdalną.(PAP)

szz/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
8.7°C
wschód słońca: 06:26
zachód słońca: 18:28
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-09-25 12:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 16:30
miejsce
Terminal Kultury Gocław, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 18:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 18:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany