27 grudzień 2022

Zaproponowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym są pozytywne

zdjęcie: Zaproponowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym są pozytywne / fot. PAP
fot. PAP
Zmiany w Kodeksie wyborczym zaproponowane przez PiS są jak najbardziej pozytywnie, a nawet zbyt małe; brakuje rozwiązania, które wykluczyłoby działanie podprogowe na wyborców - ocenił we wtorek w Studiu PAP Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.
REKLAMA

W czwartek po południu grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Najważniejsze zmiany to nowe obwody w miejscowościach poniżej 500 mieszkańców, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji.

Poseł koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia Jarosław Sachajko we wtorkowej rozmowie z PAP.PL pytany był, czy zagłosuje za zmianami zaproponowanymi przez PiS. Odpowiedział, że na razie czeka na sejmową debatę, poprawki i końcowy etap prac nad projektem. Dodał jednak, że "to, co jest w tej chwili zaproponowane, jest pozytywne".

"Zmiany są jak najbardziej pozytywnie, a nawet powiedziałbym, że są one zbyt małe. Nie można wykluczać części społeczeństwa z tego, że mogą zagłosować. Mamy w Polsce powiatowej bardzo złą komunikację, za którą odpowiadają ci, którzy w tej chwili krytykują zmianę ordynacji" - podkreślił.

Sachajko zauważył, że w projekcie brakuje rozwiązań znanych z innych krajów demokratycznych, na przykład z Francji. "Tam wszystkie ulotki, wszystkie bannery idą do tamtejszej Państwowej Komisji Wyborczej i jedną paczką przychodzą do każdego obywatela" - powiedział. Jego zdaniem takie rozwiązanie wyklucza "działanie podprogowe" na wyborcę, w ramach którego jest on "zasypywany" ulotkami danego kandydata. "W tej chwili ten, kto ma pieniądze, potrafi działać podprogowo, zaklejając banerami wszystkie płoty i rozrzucając miliony ulotek" - dodał.

Poseł Kukiz'15 stwierdził, że zastosowanie mechanizmów znanych z Francji doprowadziłoby do tego, że wybory byłyby "tanie i równe", a każdy wyborca otrzymałby komplet wszystkich informacji w jednej przesyłce.

"Transparentność jest najważniejsza w demokracji. Nic mądrzejszego jak na razie nie wymyślono, ale żeby demokracja się sprawdzała, to jest potrzebna ta transparentność" - podkreślił Sachajko.

Cała rozmowa pod adresami https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1514472,gosc-studia-pap-jaroslaw-sachajko.html oraz https://wideo.pap.pl. (PAP)

Rozmawiała: Anna Nartowska

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ ann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
11°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:12
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-10-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 18:00
miejsce
Stara Galeria ZPAF, Warszawa, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Singers, Warszawa, ul. Cieszyńska 6
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany