9 sierpień 2022

1,1 mln zł kary dla byłego członka zarządu GetBack

zdjęcie: 1,1 mln zł kary dla byłego członka zarządu GetBack / fot. PAP
fot. PAP
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Pawła Trybuchowskiego, b. członka zarządu GetBack SA, karę pieniężną w wysokości 1,1 mln zł za nienależyte wykonanie przez spółkę obowiązków informacyjnych dot. emisji obligacji w trybie ofert prywatnych - poinformowała we wtorek KNF.
REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała we wtorek, że 22 lipca 2022 r. wydała decyzję nakładającą na Pawła Trybuchowskiego – byłego członka zarządu GetBack SA (obecnie Capitea SA) z siedzibą w Warszawie karę pieniężną w wysokości 1,1 mln zł.

Jak podała KNF, kara została nałożona za czterokrotne nienależyte wykonanie przez spółkę obowiązków informacyjnych związanych z przekazywaniem do wiadomości publicznej informacji poufnych o emisjach obligacji w trybie ofert prywatnych w 2017 r.

"W okresie pełnienia przez Pawła Trybuchowskiego funkcji członka zarządu spółka, od 4 sierpnia do 27 października 2017 r., przekazywała do wiadomości publicznej niekompletne informacje poufne o istotnych warunkach emisji obligacji, tj. o zawarciu opcji przedterminowego wykupu na żądanie obligatariusza (opcji PUT) oraz wysokości oprocentowania istotnie przewyższającego oprocentowanie standardowo oferowane przez spółkę. W konsekwencji inwestorzy nie mieli rzetelnych informacji o poziomie i strukturze zobowiązań spółki z tytułu emisji obligacji. Uniemożliwiło im to właściwą ocenę kondycji finansowej spółki" - wskazano w komunikacie.

Jak dodano, Paweł Trybuchowski do 28 sierpnia 2017 r. jako członek zarządu GetBack SA był odpowiedzialny za obszar rozwoju i relacji inwestorskich, co oznacza, że był zaangażowany w kluczowe procesy w spółce. W tym czasie nadzorował departament odpowiedzialny za prawidłowe wypełnianie obowiązków informacyjnych przez firmę. Głosował za uchwałami w sprawie emisji obligacji prywatnych zawierających opcję PUT lub ponadstandardowe oprocentowanie, a także podpisywał raporty bieżące, które nie zawierały pełnych informacji o warunkach emisji obligacji. Miał zatem świadomość, że GetBack nie prowadzi poprawnej polityki informacyjnej.

Komisja oceniła działania Pawła Trybuchowskiego jako "całkowicie nieakceptowalne". Jak wskazano, stwierdzone naruszenia były bardzo poważne, a ich skala i skutki dotyczą szerokiej grupy inwestorów indywidualnych, którzy inwestowali środki pieniężne w akcje i obligacje spółki, opierając swoje decyzje na nierzetelnych informacjach przez nią przekazywanych.

KNF wyjaśniła, że w przypadku ustanowienia wieloosobowego zarządu w spółce akcyjnej, członkowie zarządu solidarnie odpowiadają za zarządzanie spółką, a ich obowiązkiem jest wspólne dbanie o należyte wykonywanie wszystkich obowiązków nałożonych przez prawo, w tym obowiązków informacyjnych. Ewentualne ograniczenie odpowiedzialności członka zarządu za poszczególne kategorie czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki może przewidywać statut spółki akcyjnej.

Zaznaczono, że statut GetBack SA nie przywidywał tego rodzaju ograniczenia odpowiedzialności Pawła Trybuchowskiego, wobec czego ponosi on odpowiedzialność za naruszenie przez spółkę obowiązków informacyjnych.

"Członkowie organów spółek publicznych powinni być świadomi rangi odpowiedzialności, jaka na nich ciąży w związku z pełnioną funkcją, oraz nieuchronności sankcji administracyjnych w przypadku nieprzestrzegania prawa" - dodała KNF.

Komisja wskazała, że maksymalny wymiar kary w tej sprawie wynosi 4 mln 145 tys. 600 zł.

KNF przypomniała, że decyzja z 22 lipca 2022 r. jest drugą decyzją wydaną w sprawie Pawła Trybuchowskiego związaną z jego działalnością w zarządzie GetBack SA. 16 lipca 2021 r. Komisja wydała decyzję nakładającą na Trybuchowskiego karę pieniężną w wysokości 850 tys. zł za naruszenia obowiązków informacyjnych w zakresie sporządzania śródrocznych raportów okresowych za 2017 r. Decyzja ta jest ostateczna. (PAP)

pif/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
0.9°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:25
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-12-04 10:00
miejsce
Teatr Capitol - Scena mniejsza,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 11:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 11:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 12:30
miejsce
Teatr Capitol - Scena mniejsza,...
wstęp biletowany