8 czerwiec 2021

Machałek: pod koniec czerwca gotowy będzie wstępny projekt ustawy o zwiększeniu dostępu do pomocy dla dzieci

fot. PAP
Myślę, że do końca tego miesiąca będzie wstępny projekt ustawy, który będzie zawierał przede wszystkim zwiększenie dostępu do specjalistów do pomocy dla dzieci i uczniów na terenie przedszkola i szkoły – zapowiedziała we wtorek wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.
REKLAMA

We wtorek w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek przedstawiła stan prac nad nową formułą wsparcia dziecka, ucznia – szczególnie z niepełnosprawnością i jego rodziny w dokumencie "Edukacja dla wszystkich".

"Dokument jest przetwarzany na zapisy ustawowe i myślę, że do końca tego miesiąca będzie wstępny projekt ustawy, który będzie zawierał przede wszystkim następujące działania: zwiększenie dostępu do pomocy dla dzieci, uczniów na terenie przedszkola i szkoły do specjalistów" – mówiła. Dodała, że w zapisach mają znaleźć się standardy zatrudnienia m.in. psychologa, pedagoga, logopedy i określenie puli godzin na udzielenie wsparcia w przedszkolu zgodnie z potrzebami dziecka.

"Środki na ten cel mają być zapewnione w subwencji oraz będzie zobowiązanie organów do zapewnienia środków w budżetach przedszkoli, szkół" – mówiła.

Machałek podkreśliła też, że kluczowe jest zintegrowanie działań międzyresortowych na rzecz dzieci i rodziny przez m.in. utworzenie krajowego systemu wczesnego wspomagania ich rozwoju i wsparcia osób uczących się i rodzin. Zapowiedziała, że powstaną międzyresortowe instytucje – centra dziecka i rodziny (CDR), gdzie będzie można otrzymać zintegrowane wsparcie.

Wiceminister zapewniła, że resort nie planuje likwidacji szkół specjalnych, ani specjalnych placówek.

"Chcemy, żeby te formy, i to jest właściwie konieczne, funkcjonowały równolegle" – tłumaczyła.

Machałek powiedziała, że 3,6 proc. dzieci to dzieci z niepełnosprawnościami, ale co trzecie dziecko w szkole wymaga dodatkowego niż standardowe wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, co wynika z badań ekspertów z KUL.

Posłanka Krystyna Szumilas (KO) powiedziała, że odniosła wrażenie po zapoznaniu się z projektowanymi przez resort zmianami, że ten tworzy kolejne instytucje, a nie pomaga dzieciom. "Właściwie najważniejszym elementem tego projektu jest powstanie centrów dziecka i rodziny" – uznała.

W jej ocenie atmosfera do prowadzenia dyskusji nie jest w tej chwili dobra, bo według niej Machałek dzieli środowisko nauczycielskie – na początku komisji sejmowej wiceszefowa resortu skrytykowała list Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) skierowany do premiera, w którym negatywnie wyrażono się na temat proponowanej przez resort reformy edukacji włączającej.

Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński w czasie obrad komisji zaapelował do wiceminister Machałek o to, aby przesunąć prace nad tą ustawą i o konstruktywną rozmowę ze środowiskiem. Powiedział jednocześnie, że ZNP nie przeciwstawia się edukacji włączającej, ale prace nad tymi zmianami muszą być wsparte szerokimi konsultacjami – mówił.

"Prosimy premiera, aby odłożyć prace nad tym dokumentem do czasu, kiedy przede wszystkim sytuacja w polskiej szkole się uspokoi, po drugie – kiedy to dokument zostanie poddany szerokim konsultacjom" – mówił. Baszczyński powiedział, że ZNP nie brało udziału w konsultacjach, o których przeprowadzeniu informowała Machałek.

Również Monika Ćwiklińska z Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" mówiła, że nie neguje potrzeby pomocy dzieciom jej potrzebującym. "Natomiast przekształcanie całego systemu w jednym momencie oceniamy bardzo krytycznie" – zaznaczyła. Dodała, że proponowane przez resort zmiany są dokonywane bez diagnozy. "Nie mamy badań na temat, w jaki sposób ta edukacja włączająca w Polsce działa" – mówiła.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-10-07 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 14:30
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany