23 maj 2023

Pielęgniarki i położne protestowały w stolicy przeciw dysproporcji w zarobkach i degradacji ich zawodów

zdjęcie: Pielęgniarki i położne protestowały w stolicy przeciw dysproporcji w zarobkach i degradacji ich zawodów / fot. PAP
fot. PAP
Pielęgniarki i położne z całej Polski manifestowały we wtorek w Warszawie przeciw degradacji, dyskryminacji zawodowej oraz dysproporcji w zarobkach. W Sejmie złożyły obywatelski projekt ustawy, która ma wzmocnić ich pozycję w systemie ochrony zdrowia.
REKLAMA

Protestujące trzymały transparenty z napisami: "Wykształcenie ma znaczenie", "Pielęgniarki dziś pod Sejmem, niech się premier wreszcie przejmie!", "Stop dyskryminacji, Stop degradacji!".

Protest ma związek z nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Zdaniem protestujących, po 1 lipca 2022 r. płace pielęgniarek i położnych ogarnął chaos. Protestujący uważają, że chaosu w płacach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2022 roku można było uniknąć przyjmując w parlamencie poprawki do ustawy przygotowane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

"Zależy nam na tym, aby zmniejszyć dysproporcje pomiędzy pielęgniarkami i położnymi; żebyśmy miały uznane kwalifikacje posiadane, a nie - wymagane" - powiedziała PAP prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska.

Zauważyła, że przed 30 czerwca 2022 roku pielęgniarki i położne miały "te kwalifikacje uznane". "Wówczas finansowanie naszych wynagrodzeń było poprzez NFZ, ale przez środki, które były wydzielone i dedykowane wyłącznie tylko wynagrodzeniom. Kiedy włączono te środki do kontraktów i do budżetu szpitala - od tego momentu zaczęły się problemy i w tej chwili gros pielęgniarek nie ma uznawanych kwalifikacji lub dyrektorzy wypowiadają warunki wynagrodzenia" - wskazała.

Jak dodała, aby powiązać wynagrodzenia z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami należy w ustawie zmieniać ustawowy zapis "kwalifikacje wymagane" na "kwalifikacje posiadane". W tym celu zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął decyzję o wystąpieniu z obywatelską inicjatywą ustawodawczą.

We wtorek w biurze podawczym Sejmu protestujący złożyli projekt noweli ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zebrano pod nim ok. 127 tys. podpisów.

Ma on na celu podniesienia współczynników pracy dla 5. i 6. grupy zawodowej, co wpłynie na m.in. wzrost ich zarobków, powiąże wynagrodzenia z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami, zagwarantuje przekazywanie środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia. (PAP)

autorka: Agata Zbieg

agz/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
20.4°C
wschód słońca: 04:15
zachód słońca: 20:55
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-06-10 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-10 15:30
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-10 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-10 19:00
miejsce
Teatr Komedia, Warszawa, ul....
wstęp biletowany