reklama
kategoria: Prawo
24 maj 2023

Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą kary za ataki na kierowców transportu zbiorowego

zdjęcie: Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą kary za ataki na kierowców transportu zbiorowego / pixabay/6598541
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmierza do zaostrzenia kar za ataki na kierowców publicznego transportu zbiorowego. Zmiany w przepisach przewidują, że kierowcom, maszynistom czy motorniczym będzie przysługiwała ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.
REKLAMA

Nowelizację ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o publicznym transporcie zbiorowym Sejm uchwalił 14 kwietnia, a następnie Senat przyjął ją bez poprawek. W środę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że regulację podpisał Andrzej Duda.

Nowela obejmie kierowców publicznego transportu zbiorowego ochroną prawną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego. Oznacza to m.in., że kary za ataki na kierowców, motorniczych czy maszynistów będą surowsze niż dotychczas. Ataki te będą skutkowały popełnieniem przestępstwa takiego jak znieważanie, naruszenie nietykalności lub czynna napaść na funkcjonariusza.

Zmiany w ustawie o transporcie zbiorowym zaproponowali posłowie Lewicy. Uzasadniali, że pozwolą one zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, a także wzmocnić ich poczucie godności zawodowej. Podczas sejmowych prac doprecyzowano zapisy dotyczące ochrony członków obsady pociągu.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
19.9°C
wschód słońca: 04:42
zachód słońca: 20:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-24 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 19:00
miejsce
club Boho22, Warszawa, ul. Żurawia 22
wstęp biletowany