18 maj 2023

Projekt ustawy o ochronie ludności przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów

Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej został przyjęty w czwartek przez Stały Komitet Rady Ministrów. Mam nadzieję, że rząd zajmie się nim na wtorkowym posiedzeniu - powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
REKLAMA

Założenia przygotowanego przez MSWiA projektu ustawy o ochronie ludności rząd przedstawił w czerwcu ubiegłego roku. Od miesięcy trwały konsultacje projektu, w tym negocjacje z samorządowcami. W kwietniu pozytywną opinię o projekcie wydała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wiceminister Maciej Wąsik podczas mazowieckich obchodów Dnia Strażaka poinformował, że projekt został w czwartek przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. "To nasz duży sukces, to krok milowy także w ochronie przeciwpożarowej, to nowe zadania, ale też nowe instrumenty dla Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych" - powiedział na uroczystościach.

W rozmowie z PAP wiceszef MSWiA wyraził nadzieję, że rząd zajmie się projektem na wtorkowym posiedzeniu.

Projekt nowej ustawy przewiduje m.in. wprowadzenie dwóch stanów podniesionej gotowości. Stan pogotowia, jako niższy, będzie ustanawiany przez ministra spraw wewnętrznych lub wojewodę. Dotyczyć będzie przede wszystkim działań administracji publicznej. Jeśli stan pogotowia okaże się niewystarczający, potrzebne będą dodatkowe działania i wprowadzenie ograniczeń, premier będzie mógł wprowadzić stan zagrożenia. W efekcie negocjacji ze stroną samorządową z projektu usunięto zapisy, które przewidywały, że w tym wyższym stanie wojewoda mógłby przejąć zadania samorządu i wyznaczyć do nich pełnomocnika.

Projekt ustawy zakłada też m.in. powołanie Funduszu Ochrony Ludności. Składać się on będzie z funduszu centralnego, którym będzie dysponował szef MSWiA, oraz funduszy wojewódzkich w dyspozycji wojewodów. Od 2024 roku na Fundusz przeznaczana będzie kwota w wysokości co najmniej 0,1 proc. PKB rocznie, czyli ok. 3 mld zł. Zostaną też podniesione zapomogi wypłacane poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych, a także wsparcie na odbudowę domów.

W projekcie przewidziano ponadto zwiększenie roli Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, likwidację Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i utworzenie działającej przy MSWiA Służby Dyżurnej Państwa, a także uregulowanie kwestii zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Uwzględniony został w nim również jeden ze stanów nadzwyczajnych określonych w Konstytucji, czyli stan klęski żywiołowej. Nowa ustawa po wejściu w życie uchyli obecnie obowiązujące przepisy w tym zakresie.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
14.5°C
wschód słońca: 05:08
zachód słońca: 19:58
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-04-29 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-29 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny ROMA, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-29 19:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-29 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany