reklama
kategoria: Prawo
21 luty 2023

Rząd przyjął Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych

zdjęcie: Rząd przyjął Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych / fot. PAP
fot. PAP
Rząd przyjął uchwałę ws. ustanowienia Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, którego celem jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych Polaków - poinformowała we wtorek KPRM. Program będzie realizowany do 2030 roku, a jego koszt to 234 mln zł.
REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie ustanowienia programu rządowego pod nazwą "Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych". "Chodzi o zwiększenie liczby specjalistów ICT na rynku pracy, rozwój edukacji cyfrowej oraz poprawę jakości zarządzania rozwojem kompetencji cyfrowych" - podano.

Jak dodano, nowy rządowy program będzie realizowany do 2030 roku, a jego koszt ma wynieść 234 mln zł.

Według KPRM najważniejsze założenia Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych to stworzenie stabilnego i elastycznego systemu edukacji i szkoleń, dzięki któremu Polacy będą mogli rozwijać kompetencje cyfrowe stosownie do swoich potrzeb i oczekiwań oraz zmieniających się uwarunkowań technologicznych, społecznych i gospodarczych.

Wskazano, że dokument określa działania w ramach pięciu priorytetów na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, w tym: rozwój edukacji cyfrowej, zapewnienie każdemu możliwości rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie kompetencji cyfrowych osób pracujących, rozwój zaawansowanych kompetencji cyfrowych i wzmocnienie zarządzania i koordynacji działań w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych.

Jak podkreślono, program zakłada, że w 2030 r.: 80 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe; 40 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać ponadpodstawowe kompetencje cyfrowe; 6 proc. osób pracujących będą stanowić specjaliści ICT; 29 proc. specjalistów ICT będą stanowić kobiety; na szczeblu administracji rządowej funkcjonować będzie ugruntowany i sprawdzony mechanizm koordynacji i monitorowania działań wspierających rozwój kompetencji cyfrowych.

Oszacowano, że w szkoleniach weźmie udział ponad 1,5 mln obywateli, w tym ponad 4 tys. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw oraz 270 tys. nauczycieli wszystkich poziomów nauczania, także akademickich oraz innych edukatorów. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
1.8°C
wschód słońca: 07:07
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-11-22 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 17:30
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 18:30
miejsce
Przestrzeń odsłuchowa, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany