14 kwiecień 2021

Sejm: opozycja negatywnie o likwidacji OFE; PiS: to naprawa nieudanej reformy

fot. PAP
Kluby opozycyjne krytykowały w środę projekt ustawy zakładającej przeniesienie środków z OFE do IKE i do ZUS, nazywając to skokiem na kasę. Projektowanych przepisów broniło PiS, twierdząc, że jest to naprawa nieudanej reformy emerytalnej i transferu w 2014 r. środków z OFE do ZUS.
REKLAMA

W środę wieczorem trwa debata towarzysząca drugiemu czytaniu projektu dot. przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Projektowane przepisy zakładają, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości - IKE bądź ZUS.

Kluby opozycyjne krytykowały ten projekt, zarzucając rządzącym "skok na kasę", która ma posłużyć do bieżącej polityki. Opozycja nie zgadzała się przede wszystkim z koniecznością zapłaty 15-proc. opłaty przekształceniowej w przypadku wybrania IKE.

PiS bronił tych przepisów, wskazując, że dążą one do naprawy systemu emerytalnego, który w 2014 roku, za czasów rządów PO i PSL, został nadwyrężony transferem środków z OFE do ZUS. Przedstawiciele partii rządzącej przekonywali, że IKE wraz z PPK będą mocniejszym drugim filarem systemu emerytalnego niż to było z OFE. Mają również wzmacniać zaufanie do systemu.

Część posłów złożyła poprawki do projektu, a także wnioski o jego odrzucenie w drugim czytaniu. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-10-07 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 14:30
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany