22 październik 2020

WIM będzie nadzorował warszawski szpital tymczasowy w hali Expo

fot. By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48389359
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie będzie odpowiedzialny za funkcjonowanie szpitala tymczasowego w hali Expo XXI. W piątek na spotkaniu roboczym u wojewody ustalimy wszystkie szczegóły, m.in. koordynatora oraz liczbę i typ łóżek - poinformował PAP wiceszef WIM płk Jarosław Kowal.
REKLAMA

Zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego w stolicy wydał resort zdrowia. Za jego przygotowanie będzie odpowiadał Wojskowy Instytut Medyczny, co potwierdził PAP rzecznik i wiceszef WIM płk lek. Jarosław Kowal oraz rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Płk Kowal poinformował też, że w piątek u wojewody odbędzie się spotkanie robocze, podczas którego omówione zostaną wszystkie szczegóły techniczne i inwestycyjne szpitala. Jak wskazał, określone zostaną następujące kwestie: koordynator placówki, zatrudnienie personelu i jego liczba, a także liczba łóżek z podziałem na ogólne i intensywnej terapii. "Znając i analizując obecną sytuację epidemiologiczną, musimy jasno określić, jaka struktura łóżek jest potrzebna" - dodał.

Mówiąc o wyzwaniu, jakie stanęło przed personelem medycznym WIM, wiceszef instytutu podkreślił, że placówka ma duże doświadczenie w walce z COVID-19. Pierwsze przygotowania do pandemii rozpoczęła już pod koniec stycznia. "Potem wzięliśmy udział w trzech misjach i wyciągnęliśmy bardzo ciekawe wnioski z misji medycznej w Lombardii, Słowenii i w Stanach Zjednoczonych" - podkreślił.

Przede wszystkim - dodał - WIM zdobywał doświadczenie w ciągu ostatnich miesięcy funkcjonowania. Jak wyjaśnił, szpital poza leczeniem chorych na COVID-19 realizował też swoje dotychczasowe obowiązki. "Również w tej chwili, mimo że rozszerzamy bazę łóżkową, nie zmieniamy zakresu działań" - zaznaczył.

"Wszystkie aktywności utrzymujemy i dodatkowo rozszerzamy zakres świadczenia usług o miejsca covidowe w naszym szpitalu i zabezpieczenie szpitala tymczasowego. Duże wyzwanie, ale działamy" - powiedział wicedyrektor WIM.

O zaangażowaniu w powstanie szpitala tymczasowego w hali Expo XII mówił w TVP Info szef MON Mariusz Błaszczak. "To będzie szpital, który będzie nadzorowany, jeśli chodzi zabezpieczenie medyczne, przez WIM" - powiedział minister obrony.

Inny szpital tymczasowy w Warszawie powstanie w PGE Narodowym jako filia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Krzysztof Kowalczyk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-02-05 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-06 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 18:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-12 19:00
miejsce
Dom Kultury Świt, Warszawa,...
wstęp biletowany