Warszawa/ Kolorowa papużka siedziała przy metrze na Mokotowie; trafiła do Ptasiego Azylu
Zaraz po wyjściu z metra, mieszkanka Żoliborza zauważyła na pobliskim trawniku "ptasią awanturę". Nasze rodzime ptaki były czymś wyraźnie zainteresowane i "coś" starały się przepędzić. Kiedy kobieta podeszła bliżej dostrzegła, co było powodem niepokoju wron i innych ptaków.
Na środku trawnika siedziała piękna, żółto-zielona papużka. Zabawnie przekrzywiając główkę, spojrzała na swoją wybawicielkę, wyraźnie prosząc o pomoc. Nie uciekała i pozwoliła, by się nią zaopiekować. Kobieta zabrała ją do swojego mieszkania i nakarmiła oraz napoiła niespodziewanego gościa.
Zadzwoniła pod numer alarmowy 986 i poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej. "Strażniczka i strażnik, którzy przybyli na miejsce, przeprowadzili wstępną diagnozę. Na szczęście okazało się, że papużka nie jest ranna i nie ma żadnych kontuzji" - przekazali strażnicy.
Swoją miejską przygodę zakończyła w Ptasim Azylu na terenie warszawskiego zoo, dokąd bezpiecznie została przetransportowana przez funkcjonariuszy Ekopatrolu. Papużka jest zaobrączkowana, co być może pozwoli ustalić jej właściciela.
Agapornis – rodzaj niewielkich, wielobarwnie upierzonych ptaków z podrodziny dam (Loriinae) w obrębie rodziny papug wschodnich (Psittaculidae), w języku polskim określanych nazwą zwyczajową nierozłączki lub papużki nierozłączki. Nierozłączki są często spotykane w hodowli jako zwierzęta domowe.
Ich nazwa pochodzi z greki od słowa "agape", które oznacza miłość, natomiast słowo "ornis" oznacza ptak. Te dwa wyrazy po połączeniu oznaczają nazwę papużki nierozłączki, która brzmi "ptak miłości".
Jedną z ciekawostek agapornis jest to, że podobnie jak wiele innych ptaków, ten rodzaj obejmuje ptaki, które charakteryzują się monogamią. Odkąd znajdują partnera, tworzą nierozerwalny związek, jak wskazuje ich nazwa. Jeśli jednak ich partner umrze, ocalały może znaleźć innego partnera, z którym będzie mógł dzielić resztę życia. Podobnie okazują wielką miłość swoim ludzkim towarzyszom.
Ptaki te uwielbiają nurkować w wodzie. Papugi posiadają trzecią powiekę, tzw. "migotkę". Wydzielina jej nawilża powieki, a także oczyszcza i odżywia rogówkę. Poza tym ruch migotki umożliwia ochronę zewnętrzną powierzchni oka, nawet w przypadku otwartych powiek. Dzięki trzeciej powiece ptaki mogą przeprowadzać nieustanną kontrolę wzrokową otoczenia.
Kolor ich upierzenia jest jednym z aspektów, z powodu którego są tak popularne w niewoli. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej znanymi kolorami tego rodzaju ptaków są zielony, żółty i pomarańczowy. Zdarzają się jednak również okazy w odcieniach błękitu, fioletu, bieli czy czerni.
Obie płcie papużek nierozłączek wyglądają tak samo, dlatego trudno je rozróżnić. (PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ akub/