Parada Schumana na 10 lat Polski w Unii Europejskiej
9 maja 1950 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, ogłosił plan powołujący nową formę współpracy w Europie – Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, będącą zalążkiem obecnej Unii Europejskiej. Dzisiaj, Unia Europejska to 28 państw członkowskich, natomiast Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Islandia i Turcja mają status państw kandydujących. Polska dołączyła do Unii Europejskiej 10 lat temu, w 2004 roku. Razem z Polską przyjęto wtedy Litwę, Łotwę, Estonię, Maltę, Cypr, Czechy, Słowację, Słowenię, Węgry i było to dotąd największe rozszerzenie, obejmujące 10 nowych państw członkowskich. Co przygotowaliśmy w tym roku?
Kalendarium XXI Spotkań Europejskich: Warszawa, 30 kwietnia – 13 czerwca 2014 roku:
Środa, 30 kwietnia, godz. 15.30- Debata młodych z Prezydentem RP Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście 48/50. Debata na 10lecie Polski w Unii Europejskiej z udziałem młodzieży i Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Lista uczestników jest już zamknięta, akredytacje dla dziennikarzy w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta.
Czwartek, 1 maja, godz. 10.00 | Tramwaj Europejski, start Plac Narutowicza W godz. 10.00-16.00 po centrum Warszawy będzie kursował Tramwaj Europejski, a w nim posłowie do Parlamentu Europejskiego. Tramwaj rusza o godz. 10:00 z Placu Narutowicza i jedzie trasą Wiatraczna - Banacha. Można dołączyć na każdym przystanku na trasie.
Sobota, 10 maja, godz. 12.00 | Parada i Miasteczko Schumana, Krakowskie Przedmieście. To manifestacja, organizowana przez Fundację od blisko dwudziestu lat. Biorą w niej udział tysiące osób z Warszawy, Polski i innych krajów europejskich. Co roku specjalnie na Paradę przyjeżdżają uczniowie ze współpracujących z Fundacją szkolnych klubów europejskich. Parada ruszy o godz. 12.00 spod kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.Przez całą sobotę na Krakowskim Przedmieściu będzie trwał nasz uliczny festyn, podczas którego będziemy prezentować problemy mieszkańców europejskich aglomeracji.
Anna Radwan, prezes Fundacji Schumana: - Większość obywateli Unii żyje w miastach, to one decydują o tym jak wygląda Europa. Wraz z rozwojem kraju miasto odgrywa – i będzie odgrywać – coraz większą rolę. To w mieście szukamy pracy, ale też to miasto zatruwa środowisko. Dlatego rozwój metropolii jest ważnym i modnym tematem. Większość z nas chce miasta otwartego, czyli rozwijającego się, reagującego na potrzeby mieszkańców. Nie tylko „białych kołnierzyków” z korporacji, ale także przyjezdnych, szykujących pierwszej pracy po studiach, rodzin, osób niepełnosprawnych, rowerzystów i seniorów.
Podczas festynu będą prezentacje europejskich miast, gry miejskie i rozmowy na temat wyzwań i problemów mieszkańców. Zaprezentowane zostaną najciekawsze miejskie inicjatywy nawiązujące zarówno do historycznej jak i współczesnej Warszawy. Przedstawimy miasto jako miejsce spotkań wielu kultur, łączące pokolenia i idee. Jedną z atrakcji będzie zaprezentowanie projektu muzycznego, będącego elementem programu artystycznego promującego historię i kulturę europejskich regionów na linii Dunaju, Odry i Wisły. Uczniowie z klubów europejskich przeprowadzą happeningi promujące udział w wyborach europejskich w Miasteczku Schumana. 8-10 maja 2014 roku Akademia Schumana i inne wydarzenia.
Akademia Schumana to nasz program edukacyjny dla grup i osób indywidualnych odwiedzających Warszawę z okazji Parady Schumana. W ramach Akademii oferujemy kilkadziesiąt spotkańw warszawskich instytucjach kultury, historii i polityki oraz wycieczki po najciekawszych miejscach na mapie Warszawy. Szczegółowe informacje o ofercie, zapisach i wolnych miejscach możnaznaleźć na www.schuman.plKolejny punkt obchodów to międzynarodowe warsztaty odbywające się pod wspólnym hasłem SMILE. Connecting generations. Seria spotkań i seminariów, podczas których młodzież oraz seniorzy z Polski, Niemiec i Turcji wezmą udział w zajęciach, które zainicjują tematy związane z międzypokoleniowym dialogiem: od stereotypów do pomysłów na konkretne, miejskie działania. Warsztaty są zamknięte, zainteresowanych tematem dziennikarzy prosimy o kontakt z Urszulą Puchalską (501 028 139, u.puchalska@schuman.pl) .
scHUMAN WARSAW. Pod takim hasłem odbędzie się Międzynarodowy Zjazd Klubów
Europejskich. Uczestnicy Zjazdu pracować będą nad multimedialnymi projektami o Warszawie widzianej z perspektywy młodych Europejczyków. Projekt realizowany wspólnie z XXXV LO im. Bolesława Prusa w Warszawie. 9 maja 2014 Symulacje wyborów do Parlamentu EuropejskiegoSymulacja obrad Parlamentu Europejskiego z udziałem uczniów z całej Polski, którzy w tym roku pierwszy raz będą mogli głosować w wyborach europejskich. Spotkanie zamknięte, zainteresowanych dziennikarzy prosimy o kontakt z koordynatorem projektu Spotkania z Parlamentem Europejskim Panem Arturem Budnym (22-621-21-61; a.budny@schuman.pl).