Symfonia h-moll Polonia Ignacego Jana Paderewskiego w 25. rocznicę wolnych wyborów
Ignacy Jan Paderewski nad swoją symfonią pracował pięć lat. Ideą przyświecającą jej powstaniu były obchody 40. rocznicy powstania styczniowego. Dzieło zostało ukończone w 1907 roku. Premierowe wykonanie Polonii odbyło się 12 lutego 1909 roku w USA. Utwór wykonała Bostońska Orkiestra Symfoniczna, a poprowadził ją Max Fiedler. Potem symfonia zabrzmiała kolejno w Londynie i Konserwatorium Paryskim. Już wtedy krytycy muzyczni podkreślali, że utwór Paderewskiego to nie tylko wybitne i bardzo osobiste dzieło, ale przede wszystkim utwór oddany ojczyźnie.
– [Polonia] Jest dziełem osobistym z racji wyższych. Paderewski to jeden z tych, którzy piszą, ponieważ mają coś do powiedzenia - i u nich talent jest promieniowaniem charakteru. Słyszałem kiedyś Paderewskiego mówiącego ze szczerą powagą: Uwielbiam muzykę, ale jeszcze bardziej kocham moją Ojczyznę! Łatwo można odgadnąć, co dzieje się z takim uczuciem w duszy wielkiego polskiego artysty – mówił na początku ubiegłego wieku Jules Combarieu, francuski krytyk muzyczny.
Polska publiczność po raz pierwszy usłyszała Polonię w 1910 roku. Utwór został wykonany we Lwowie z okazji 100. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Rok później zagrano ją w Warszawie. Rozmiary utworu sprawiły, że przez wiele lat na nośnikach rejestrowano jedynie jego fragmenty. Pełnego zapisu Polonii dokonano w 2001 roku. Utwór zagrała Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, Jerzego Maksymiuka. Od wielu lat twierdzę, że Symfonia h-moll „Polonia” jest najlepszą symfonią, jaką znaleźć możemy w polskiej literaturze muzycznej. Gram ją często, a nagrałem już trzykrotnie. I myślę, że sporo jeszcze jest do odkrycia, ale i zagospodarowania tego, co już jest... - mówił Jerzy Maksymiuk w grudniu 2013 roku, kiedy powstawał Honorowy Komitet Specjalny Wykonania Symfonii.
Wśród ponad 1.500 gości z Polski i z zagranicy zaproszonych na ten uroczysty koncert znajdą się osobistości ze świata kultury, nauki i polityki.