W trakcie ferii zimowych miasto zaprasza na bezpłatne atrakcje
Miasto zaprasza na spektakle, warsztaty, spotkania z ciekawymi gośćmi, wspólne zwiedzanie wystaw, spacery. Dla młodych widzów zaplanowany jest bogaty program kulturalny, zorganizowany przez Teatr Baj, Teatr Guliwer, Teatr Lalka oraz Muzeum Warszawy.
Ferie w Baju rozpocznie bestsellerowy spektakl "Niesamowite przygody Skarpetek" Justyny Bednarek w reż. Roberta Jarosza. Przedstawienie przenosi w świat wyobraźni, zabawy i pięknych, kolorowych historii. W repertuarze także "Piotruś Pan i Wendy", "Pinokio", a także coś dla najmłodszych – spektakle "Ciałogranie" i "Książeczka". Dla fanów lalek, rekwizytów, historii i dla wszystkich ciekawych świata, Teatr Baj otworzy swoją Galerię Lalek i zaprosi na jej zwiedzanie z kustoszem Łukaszem Kuczyńskim. W planie są też specjalne spotkania z aktorami – po wszystkich spektaklach odbywających się podczas ferii na Dużej Scenie.
W Teatrze Guliwer na Mokotowie ferie zimowe odbędą się pod znakiem baśni Hansa Christiana Andersena. Młoda publiczność zobaczy "Calineczkę" i "Brzydkie kaczątko". W ferie pojawi się też najnowsza produkcja muzyczna, czyli "Kosmiczny pokój" Magdy Mrozińskiej w reżyserii Kateryny Lukianenko. Tekst scenariusza współtworzyła wielokulturowa grupa dzieci w ramach projektu #Połączeni. Publiczność będzie miała też okazję poznać teatralne sekrety, dowiedzieć się, czym jest animacja i kto wchodzi w skład zespołu teatralnego.
Spektakle, warsztaty i zwiedzanie teatru zza kulis – to wszystko czeka na najmłodszych w Teatrze Lalka. W czasie ferii można będzie obejrzeć m.in. kameralne Klechdy sezamowe Bolesława Leśmiana w reżyserii Anety Jucejko-Pałęckiej – "Baśń o Alibabie i 40 zbójcach", "Baśń o Aladynie i o lampie cudownej" – czy najnowszą premierę "O dwóch takich, co ukradli księżyc" w reżyserii Jarosława Kiliana. Podczas warsztatów "Ele-mele-dudki teatrzyk malutki" będzie można wykonać dekorację i lalkę teatralną. Nieco starsze dzieci (6+) będą mogły wziąć udział w zajęciach "Invisible_Animals, czyli Niewidoczne zwierzęta" i poznać historie zagrożonych gatunków zwierząt.
Do odwiedzin zachęca też Muzeum Warszawy. "Poznajcie historię miasta, zwiedzając tajemnicze zakątki naszych kamienic" – zaprasza muzeum. Dzieci i towarzyszący im dorośli otrzymają karty Poszukiwaczy rzeczy, które poprowadzą przez wystawę Rzeczy warszawskie. Dzieci i młodzież mogą też wybrać się na wystawę czasową "Moi Ver", a podczas zajęć jej towarzyszących, np. wykonać własny fotobook. Dla osób, które lubią spędzać czas na zewnątrz, w ferie odbędą się spacery pod hasłem "Warszawskie świętowanie".
Ratusz przekazał, że w tym roku Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa zaprasza najmłodszych mieszkańców do aktywnego spędzenia Zimy w Mieście. W ośrodkach Aktywnej Warszawy na uczniów czekają pływalnie, boiska, sale sportowe, korty tenisowe oraz lodowiska.
W Ośrodku "Solec" (ul. Solec 71) uczniowie będą mieli okazję gry w siatkówkę, koszykówkę, badmintona. Grupy z opiekunami będą mogły skorzystać z Ośrodka "Polonia" (ul. Konwiktorska 6) gdzie udostępniona będzie również sala do gier zespołowych.
Warszawscy uczniowie będą mogli korzystać bezpłatnie z basenu i pływania rekreacyjnego w Ośrodkach "Namysłowska" (ul. Namysłowska 8), "Grzybowska" (ul. Grzybowska 35A), "Inflancka" (ul. Inflancka 8), "Polonia" (ul. Konwiktorska 6) oraz "Rozbrat" (ul. Rozbrat 26).
W Ośrodku "Szczęśliwice" (ul. Drawska 22), w dni powszednie dzieci i młodzież będą mieli okazję rozwijać umiejętności jazdy na nartach, a także deskach snowboardowych. Na Torze Łyżwiarskim "Stegny" (ul. Inspektowa 1), od poniedziałku do piątku, najmłodsi mieszkańcy oraz młodzież będą mieli możliwość jazdy rekreacyjnej na łyżwach. Z kolei fani łyżwiarskich ósemek, piruetów i innych figur mogą skorzystać z lodowiska Ośrodka "Moczydło" (ul. Górczewska 69/73).
Aktywności sportowe będą dostępne w dniach od 15-28 stycznia 2024 r., od poniedziałku do piątku. Więcej informacji odnośnie programu bezpłatnych atrakcji znajduje się na stronie Aktywnej Warszawy.(PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ jann/