Zespół Mazowsze kończy 65 lat
Uroczyste otwarcie wystawy, 23 października, zainaugurował występ chóru „Mazowsza”. Kuratorem ekspozycji – podsumowującej 65-letnią działalność zespołu, od początku jego funkcjonowania do dnia dzisiejszego – jest kustosz Elżbieta Kulfan-Skóra. Zaprezentowano zdjęcia archiwalne z wielu miejsc na całym świecie, gdzie „Mazowsze” jako Ambasador Polskiej Kultury reprezentowało Rzeczpospolitą poza jej granicami. W wernisażu uczestniczył członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.
Patronat honorowy nad obchodami jubileuszu 65-lecia objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Z kart historii
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego został powołany do życia dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 r. Na siedzibę wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX w. – Karolin. Opiekę nad zespołem powierzono prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu. Początkowo program artystyczny składał się z piosenek przeplatanych tańcami z terenów centralnej Polski – Opoczna, Kurpii, szybko jednak repertuar rozszerzono o folklor innych regionów. 6 listopada 1950 r. na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera pierwszego programu „Mazowsza”. Rok później zespół wyruszył na podbój świata. Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego opiekę nad „Mazowszem” objęła Mira Zimińska-Sygietyńska.
Obecnie PZLPiT „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Przez 65 lat swojego istnienia koncertował prawie 7 tys. razy dla blisko 19 mln widzów na całym świecie. W repertuarze zespołu znajdują się opracowania folkloru z 42 regionów Polski.
Źródło: www.mazowia.pl