14 maj 2022

Europejski Dzień Sąsiada na warszawskich podwórkach

Ostatnie dwa lata pandemii wystawiły relacje sąsiedzkie na próbę. Choć często okazywaliśmy się niezwykle pomocni, to zanikła gościnność. Dlatego też ważny jest powrót do spotkań.
REKLAMA
Z pomysłem na świętowanie przypadającego 27 maja Europejskiego Dnia Sąsiada wyszedł warszawski Ratusz oferując pomoc dla chętnych mieszkańców miasta.

Dzień Sąsiada to święto obchodzone na całym świecie. W Europie objęte jest patronatem Komisji Europejskiej. Jego ideą jest wspólne spędzenie czasu przez sąsiadów. Miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania. W ramach świętowania można spotkać się przy wspólnym stole, razem zadbać o osiedlową zieleń czy zorganizować sąsiedzką wyprzedaż garażową. Co roku sąsiedzi w całej Warszawie inicjują takie lokalne spotkania.
Wśród oferowanego przez Grupę w Działaniu wsparcia znajdują się m.in. warsztaty tematyczne oraz wsparcie indywidualne dla początkujących. Zgłaszać mogą się grupy sąsiedzkie. Dla tych przewidziano także wsparcie finansowe.

Do 16 maja zgłaszać można pomysły na działania na Bielanach, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Wesołej i Rembertowie, a do 20 maja zaproponować projekt dla Starej Pragi, Nowej Pragi oraz Kamionka.

W organizacji Dnia Sąsiada pomocne będą także sprzęty, które za darmo można wypożyczać w ramach portalu internetowego Spółdzielnia Kultury.

Oficjalny Europejski Dzień Sąsiada przypada w tym roku w piątek 27 maja. Ratusz zachęca jednak do świętowania w dowolnym momencie w maju lub w czerwcu, tak by sąsiedzi mogli wybrać najbardziej dogodny termin.

Ponadto na stronie Dnia Sąsiada dostępna jest mapka zaplanowanych wydarzeń, gdzie można także zgłosić swoje wydarzenie.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
20.6°C
wschód słońca: 04:26
zachód słońca: 20:39
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-05-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:00
miejsce
Studio Buffo, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:30
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany