Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym
Aparat Omni Legend – jak przekazano na konferencji w Warszawie – został stworzony na nowej, w pełni cyfrowej platformie PET/CT, wykorzystującej nieznany dotąd rodzaj detektora cyfrowego BGO, umożliwiając większą wykrywalność małych zmian w ramach obrazowania.
"Cieszę się z tej inwestycji, która stanowi swego rodzaju przełom w diagnostyce onkologicznej, ale nie tylko. Jestem głęboko zbudowany tym, że tego typu aparat pojawia się tu, jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej" – powiedział prof. Gielerak.
"Mogę zapewnić, że WIM dzięki skali działalności, jaką prowadzi, wieloprofilowości, jaką na co dzień stosuje, zagwarantuje optymalne wykorzystanie możliwości, jakie to urządzenie daje"– podkreślił.
Generał wskazał, że dzięki dotychczasowej współpracy udało się zrealizować wiele ważnych projektów. Wymienił m.in. badania żołnierzy pełniących służbę w Afganistanie, które pokazały, że stres pola walki ma swoje źródło organiczne i nie jest tylko zaburzeniem czynnościowym. "U jego podłoża leżą subtelne zaburzenia ukrwienia ośrodkowego układu nerwowego, które niosą za sobą skutek w postaci objawów klinicznych" – dodał.
Cyfrowy aparat GE Omni Legend PET/CT – jak wskazywano na konferencji – jest narzędziem do oceny stopnia zaawansowania wielu chorób. Diagnostyka z wykorzystaniem skanera pozwala dobrać ścieżkę terapeutyczną i dokonać jej weryfikacji. Centrum wykonuje badania PET/CT w ramach refundacji NFZ oraz prywatnie.
"Kojarzenie metod PET i CT umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek, tkanek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych, ale nie tylko. Coraz częściej wysokospecjalistyczne badanie PET/CT wykorzystywane jest w rozpoznawaniu chorób neurologicznych czy kardiologicznych" – wyjaśnia specjalista medycyny nuklearnej prof. Mirosław Dziuk. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
