Prezes NRL przekazał nowej minister zdrowia postulaty samorządu lekarskiego
Wymienił wśród nich zniesienie bezprawnie, jak ocenił, wprowadzonych limitów na wystawianie recept przez lekarzy oraz pilne ustalenie standardów teleporady uniemożliwiającej funkcjonowanie tzw. receptomatów.
Wśród postulatów jest też przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Zdrowia i w podległej temu resortowi jednostce – Centrum e-Zdrowia, dotyczącej e-bezpieczeństwa danych medycznych oraz niezwłoczne ujawnienie wyników tej kontroli opinii publicznej.
Samorząd lekarski postuluje też wycofanie poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego, a także wycofanie się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne.
Prezes NRL upomina się również o natychmiastowe zaprzestanie wydawania tzw. praw wykonywania zawodu w trybie warunkowym i zgód na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych. Jedynym dokumentem uprawniającym do pracy w zawodzie w Polsce musi – jak zaznaczył – pozostać prawo wykonywania zawodu.
Jankowski postuluje też przekazanie funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii.
Jednym z postulatów jest także natychmiastowe wprowadzenie automatyzacji procesu refundacji i zdjęcie z lekarzy obowiązku określania poziomu refundacji.
Prezes NRL chce też pilnej analizy indywidualnych przypadków kar finansowych nałożonych na lekarzy przez Narodowy Fundusz Zdrowia za tzw. nienależną refundację i odstąpienie od ich egzekwowania, gdy istniały wskazania medyczne do przepisania danego preparatu.
Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek Katarzynę Sójkę w skład Rady Ministrów na urząd ministra zdrowia. Zastąpiła ona dotychczasowego szefa MZ Adama Niedzielskiego, który kierował resortem od sierpnia 2020 r. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ joz/
